Hale produkcyjne to standard w dzisiejszych czasach, większość osób posiadających prace na etacie, zatrudnionych jest właśnie w takich miejscach, jednak warto tutaj zaznaczyć, że warunki pracy na takiej hali do łatwych nie należą, a co za tym idzie aby zadbać o bezpieczeństwo osób pracujących w takim miejscu należy w życie wdrążyć konkretne rozwiązania. Co pomoże podnieść poziom bezpieczeństwa pracowników i wpłynie zarazem pozytywnie na jakość produkcji?

Wpływ podajnika do tworzyw sztucznych na wzrost jakości

Dozownik grawimetrycznyMaszyny znajdujące się na linii produkcyjnej nie tylko wpływają pozytywnie na jakość produkowanych produktów i przyspieszają cały proces, ale także, jeśli wybrać odpowiednie rozwiązania mogą mieć pozytywny wpływ na jakość pracy i bezpieczeństwo samych pracowników. O jakich maszynach tutaj mowa? Można by chociażby przywołać tutaj przykład podajnika do tworzyw sztucznych. Rozwiązanie to, jest jednym z urządzeń na linii produkcyjnej, w pewnym sensie jest to rozwiązanie dodatkowe, które jednak pozwala na redukcje kosztów produkcyjnych, a także i na szybkość produkcji, ale co ważne z punktu widzenia pracownika wpływa on także pozytywnie na ergonomie i bezpieczeństwo jego pracy, poprzez eliminowanie konieczności bezpośredniego stykania się pracownika z szkodliwymi substancjami, czy też z samą maszyną, która także może stanowić zagrożenie w przypadku awarii.

Znaczenie suszarki do tworzyw

Suszarka do tworzyw sztucznychPoza podajnikiem, można by tu także wskazać suszarki z funkcją podajnika, które pełnią podobną role jak podajnik, przy czym pozwalają podnieść jakość produkowanych elementów i skrócić sam czas produkcyjny, dzięki dokładnemu suszeniu tworzywa. To co jest ważne to to, że w tym przypadku zakres dopuszczalnej wilgotności jest bardzo niski, dzięki czemu mamy pewność co do materiałów z jakim produkt jest wykonywany i ich stany, co znowu ma pozytywny wpływ na jakość pracy. Oczywiście to tylko przykładowe rozwiązanie, które poza pozytywnym wpływem na sam proces produkcyjny dają także większe bezpieczeństwo pracowników, tego typu rozwiązań jest zdecydowanie więcej i warto o ich pomyśleć wyposażając własne przedsiębiorstwo produkcyjne.

Podstawowe zabezpieczenie zapewnia odzież robocza

Obuwie roboczeOdzież robocza to podstawowy element, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracownikom na hali produkcyjnej. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie tego rodzaju ochrony, w zależności od specyfiki wykonywanej pracy i tego na jakiego rodzaju czynniki szkodliwe pracownik jest narażony w trakcie wykonywania swojej pracy. Do odzieży ochronnej zaliczamy takie rozwiązania jak:

 • ubrania robocze
 • obuwie robocze
 • rękawice robocze
 • nakrycia głowy
 • zatyczki/nauszniki
 • okulary/gogle ochronnej
 • maski ochronne
 • odzież krótkiego użytkowania ( fartuchy, czepki, itd.)

Co za tym idzie jak widać rozwiązań, które wchodzą w skład tak zwanej odzieży ochronnej jest całkiem sporo, to które się przysługują zależy od tego gdzie i na jakim stanowisku pracujemy, jednak to co jest ważne w tym przypadku to po pierwsze to by daną odzież użytkować w sposób zgodny z zaleceniami, a dwa by była ona wykonana z wysokiej jakości materiałów, ponieważ tylko wówczas gwarantuje one odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Ważne jest także to, by materiały z jakich została dana odzież ochronna wykonana wykazywały dużą odporność na działanie czynników szkodliwych specyficznych dla danego przedsiębiorstwa produkcyjnego, a co za tym idzie ważne jest to by odzież ochronna została odpowiednio dobrana do potrzeb i zagrożeń jakie czekają na pracownika na danej hali i na jego stanowisku.


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

 • Labotek – strona internetowa firmy oferującej suszarki do tworzyw i dozowniki barwnika
 • Eurobhp.com – sklep internetowy z obuwiem roboczy i rękawicami ochronnymi
 • Inzynieria.com – portal internetowy poruszający zagadnienia związane z inżynierią

Słowa podsumowujące

Bezpieczeństwo pracowników na terenie przedsiębiorstwa produkcyjnego jest bardzo ważnym aspektem jego działania, dlatego nie można zapomnieć, czy też zaniedbać rozwiązań, które owe bezpieczeństwo mają gwarantować, a dodatkowo warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach, które nie tylko podniosą poziom bezpieczeństwa. ale także i korzystnie wpłyną na przebieg samego procesu produkcyjnego.