Bezpieczna praca na podnośniku koszowym

Podczas każdej pracy, szczególnie, na wysokościach powinniśmy zachować ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy aby uniknąć wypadkowi. Praca na wysokościach należy do zwiększonego ryzyka wypadków, dlatego każdy pracownik powinien przejść szkolenie BHP.

Jakie są rodzaje podnośników koszowy?

Podnośniki koszowePodczas wielu prac na wysokościach korzysta się z pomocy podnośników koszowych. Firmy budowlane jednak nie muszą posiadać własnego sprzętu, gdyż wiele firm oferuje wynajem podnośników koszowych, nie tylko w Warszawie. Podnośniki koszowe można podzielić, zależnie od sposobu przemieszczania się i tutaj wyróżnia się:

  • podnośniki samojezdne,
  • podnośniki na naczepach,
  • podnośniki na samochodach.

Poza tym także podnośniki koszowe można podzielić ze względu na to, jak zostały zbudowane i tutaj wyróżniamy:

  • podnośniki teleskopowe,
  • podnośniki przegubowe,
  • podnośniki przegubowo – teleskopowe,
  • podnośniki nożycowe,
  • podnośniki masztowe.

Nie tylko na budowie korzysta się z podnośników koszowych, ale także podczas innych prac, jak na przykład mycie okien, ścinka drzew lub też renowacja elewacji. Zależnie od tego, jakie prace są wykonywane oraz gdzie, korzysta się z różnych typów podnośników, które zostały wyżej opisane. Podczas, gdy korzysta się z podnośników, to samochód, na którym znajduje się dana maszyna nie może pracować, a szczególnie już poruszać.

Taśmy BHP są bardzo ważne

Taśmy BHPPodczas wielu prac na podnośniku koszowy, teren wokół należy odpowiednio zabezpieczyć, szczególnie jest to ważne, gdy prowadzi się ścinkę drzew. Zabezpieczenie terenu w okół pozwala na to, ze żadna osoba nie znajdzie się z strefie, gdzie była by narażona na niebezpieczeństwo. Bardzo często właśnie do takich zabezpieczeń stosuje się taśmy BHP. Takie taśmy są najczęściej w kolorach jaskrawych i dobrze widocznych, mogą być jednokolorowe lub wielokolorowe. Bardzo często stosuje się taśmy odblaskowe, które także są bardzo dobrze widoczne w nocy. Nie tylko podczas prac na podnośniku korzysta się z takich taśm. Także często stosuje się je na wielu koncertach czy festynach. Obecnie można na takich taśmach oznaczeniowych nadrukować dowolny nadruk. Taśmy BHP, które można dostać między innymi, w sklepach z artykułami BHP mogą być samoprzylepne lub też bez kleju. Poza taśm BHP, także stosuje się czasem barierki, które także nie pozwolą, aby ktoś się za nie dostał.

Czy warto korzystać z szkolenia BHP przez Internet?

szkolenia BHPJeśli jest mowa o pracy na wysokości, to nie można zapominać, że w takim wypadku szkolenia BHP są bardzo ważne. W Warszawie istnieje firma, która specjalizuje się w szkoleniach dla osób, które są narażone podczas swoje pracy na upadek z wysokości. Prowadzi ona także szkolenia BHP przez Internet. W przypadku takich szkoleń, kursanci dostają cały materiał drogą mailową, a następnie zobowiązani są do zdania egzaminu z zakresy, jakie szkolenie obejmowało. Podczas szkolenia BHP, dla osób, które pracują na wysokości przekazuje się informacje, jak powinny one postępowiec podczas wykonywania swojej pracy. Gdy pracuje się na wysokości, to każdy z pracowników powinien znać swoje zadania, poza tym prace, które są prowadzone, nie mogą zmuszać pracownika, aby ten wychylił się za barierki. Gdy umieszczenie barierek zabezpieczających jest nie możliwe, to pracownicy są wyposażani w specjalne pasy, które nie pozwolą i uniemożliwią upadek z wysokości. Także ważny jest odpowiedni strój, czyli kask, buty, jak i całe ubranie robocze.


Tekst został napisany przy pomocy:


Podsumowanie:

Prace na wysokościach nie są bezpieczne, dlatego należy zawsze pamiętać o stosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia. Poza tym zawsze należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz wyposażać się w specjalny strój roboczy, który również ułatwi pracę i sprawi, ze będzie ona bezpieczniejsza.