Wielu z nas w swoich marzeniach ma swój własny dom z ładną działką średniej wielkości. Nie ma czemu się dziwić, ponieważ w obecnych czasach własny dom to luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Ponadto, mało kto jest zdolny do budowy domu bez wzięcia odpowiednio dużego kredytu. Niektórym jednak ta sztuka się udaje. Tworząc w wyobraźni pierwsze projekty takiego domu, często zastanawiamy się nad możliwością zainstalowania basenu poliestrowego.

 

swimming-pool-659911_640Baseny ogrodowe – jaki wybrać

Baseny poliestrowe, są to tak zwane „”baseny gotowe””. Ich instalacja nie kosztuje tyle wysiłku i pieniędzy, ponieważ najczęściej polega na wykopaniu odpowiednio dużej dziury, pociągnięciu instalacji hydraulicznej i zainstalowaniu basenu w danym miejscu.

Jednak przed instalacją należy rozważyć kilka kwestii. Pierwszą z nich jest miejsce, na którym ma powstać dany basen. Działka musi być odpowiednio duża oraz pozbawiona wód gruntowych. Jeżeli takie na działce występują, pierw należy poddać działkę procesowi odwadniania. Jeżeli zostanie prawidłowo przeprowadzony można przejść do kolejnych kroków.

 

swimming-pool-594204_640Budżet na basen

Kolejnym krokiem, który należy podjąć jest ustalenie budżetu na całe przedsięwzięcie. Koszt niecki i wszystkich akcesoriów, w zależności od wielkości niecki, może kosztować od 20 do 30 tysięcy złotych. Na tym jednak nie kończą się koszta. Dodatkowo należy doliczyć usługi hydrauliczne oraz usługi dźwigowe, ponieważ są one niezbędne w zainstalowaniu basenu. Jeśli budżet został już określony, można skontaktować się z firmą sprzedającą baseny oraz cały osprzęt. Najczęściej wybór jest duży, przez to największe dylematy pojawiają się przy wyborze niecek.

 

crane-161861_640Montaż basenów ogrodowych – usługi dźwigowe

Po wybraniu basenu oraz miejsca, w którym ma zostać osadzony, należy przystąpić do zatrudnienia firmy, która będzie w stanie wykopać odpowiednią dziurę oraz firmy oferującej usługi hydrauliczne. Jest to jeden z najważniejszych elementów całego procesu instalowania basenu. Przede wszystkim dane przedsiębiorstwa muszą wykazywać się rzetelnością oraz profesjonalizmem. Niestety często zdarza się, że powierzone im pracy traktują po omacku i po czasie instalacja może być nieszczelna i zacząć przeciekać. Najlepiej w tym celu przejrzeć opinie o firmach działających w regionie i poważnie przemyśleć decyzję.

 

pool-617197_640Baseny poliestrowe – podsumowanie

Baseny poliestrowe posiadają wiele zalet. Między innymi jest to szybki montaż, łatwość czyszczenia, koszt (w porównaniu np. do betonowego) oraz trwałość. Producenci często proponują dziesięcioletnią gwarancję na konstrukcję i szczelność niecki. Jeżeli w niecce powstaną dziury, bardzo łatwo można je załatać samodzielnie. Ponadto, otoczenie basenu może zostać wykończone płytkami bądź drewnem, a nad nim może zostać zamontowane zadaszenie. Jako zadaszenie często są wykorzystywane folie solarne, elektrycznie zasuwane rolety z PCV bądź rolety poliwęglanowe. Niestety, koszt zadaszenia często jest równy cenie samego basenu.

 

swimming-pool-455796_640Czystość

Jeżeli chodzi o zachowanie czystości, należy pamiętać, że woda w zbiorniku niestety szybko może ulec zabrudzeniu. Takie zanieczyszczenia jak włosy, liście, piasek i inne, muszą być usuwane co jakiś czas. Warto również po dokładnym oczyszczeniu wody przefiltrować ją. Można w tym celu skorzystać z bardzo dobrych filtrów piaskowych. Działa on na takiej zasadzie, iż z niecki jest pobierana brudna woda, która następnie trafia do zbiornika filtra wypełnionego piaskiem kwarcowym. Na nim z kolei osadzają się wszystkie zanieczyszczenia, a czysta woda jest kierowana do dyszy wylotowej, przez którą trafia z powrotem do basenu. Czyszczenie basenu jest czynnością bardzo ważną i pozwoli cieszyć się czystą wodą oraz nieuszkodzoną niecką przez długi czas.

 


 

 

swimming-78112_640Źródła artykułu:

 


 

 

swimming-659903_640Podsumowanie

Zakup basenu poliestrowego może być czymś o czym marzy wielu ludzi. Aby tego dokonać należy przemyśleć zakup odpowiedniej niecki oraz oszacować budżet. Bardzo ważnym elementem jest zatrudnienie odpowiedniej ekipy, która podejmie się instalacji basenu. Jest to bardzo ważny element całego przedsięwzięcia, zależy bowiem od niego efekt końcowy i trwałość instalacji hydraulicznej. Pamiętając o tym, że jest to dość kosztowna inwestycja każdy krok należy poważnie przemyśleć.