Budowa domów prefabrykowanych

Jeśli ktoś chce, aby jego nowy dom został wybudowany w szybkim czasie to może się zdecydować na budowę domy z elementów prefabrykowanych. Dom w takim przypadku powstaje z gotowych modułów, które bardzo łatwo i sprawnie można połączyć ze sobą.

Czym jest dom prefabrykowany?

budowa domu prefabrykowanegoDom prefabrykowany jest budynkiem, który powstaje z gotowych elementów, które najczęściej powstają poza terenem budowy w halach przemysłowych. Gotowe moduły następnie trafiają na teren budowy, gdzie poszczególni elementy łączy się ze sobą. Dawniej najczęściej domy prefabrykowane były wykonywane z płyt żelbetowych. Jednak obecnie powstało więcej technologii, w tym także energooszczędne. Domy pasywne także mogą być wykonywane z elementów prefabrykowanych. Przykładem mogą być moduły styrobetonwe, które posiadają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Budowa domu prefabrykowanego rozpoczyna się tradycyjnie, jak każda budowa od prac ziemnych, które przygotują teren pod budowę obiektu. Następnie należy wykonać fundamenty, na których stanie cały budynek. Budowę domu prefabrykowanego można podzielić na kilak etapów:

  • budowa fundamentów
  • budowa ścian parter
  • budowa stropu
  • budowa ścian piętra
  • budowa dachu

Budowę ścian z gotowych elementów najlepiej jest rozpocząć od narożników, do których następnie układa się kolejne moduły ścian. Strop w takich domach najczęściej także wykonuje się z elementów prefabrykowanych. Dach także może powstać z modułów, jednak czasem także wykonuje się go w technologii tradycyjnej, czyli w konstrukcji drewnianej.

Wywóz gruzu po budowie domu prefabrykowanego

wywóz gruzu budowlanegoCzasem na działce, zanim rozpocznie się budowę można znaleźć gruz. Także i po zakończonej budowie domy z elementów prefabrykowanych, szczególnie żelbetowych powstaję dużo odpadów gruzowych. Co w takim razie z nimi zrobić? Odpowiedz jest prosta należy skorzystać z takiej sługi jak wywóz gruzu. W Poznaniu znajduje się wiele firm, które się tym zajmują, a ich cennik jest rożny. Przede wszystkim zależy to od tego, jak duża ilość gruzu ma zostać wywieziona. Taki odbiór gruzu z Poznaniu może odbyć się kilka razy, lub raz zależy ile odpadu na budowie powstanie. Wywóz gruzu najczęściej wykonywany jest przy pomocy samochodów samowyładowczych. Jednak także jakiś sprzęt na ten samochód odpad, jakim jest gruz musi załadować. Dlatego bardzo przydane są ładowarki lub koparko-ładowarki.

Drewno budowlane – jak jest wykorzystywane?

drewno budowlanePodczas budowy domu, jak bardziej już podczas jego wykończania przydatne jest drewno budowlane. W Gdańsku istnieje hurtowania, która zajmuje się składowaniem między innymi drewna na budowę konstrukcji drewnianej dachu. Także z drewna budowlanego wykonywana jest wszelka stolarka. Okna dachowe w Gdańsku w tejże hurtowni dostaniemy. Także i inne okna ze stolarka drewniana znajdziemy w tejże hurtowni. Dokładność i precyzja wykonania stolarki okiennej jest bardzo ważna, gdyż wpływa to na izolację cieplną budynku. Także bardzo ważna jest szyba. Obecnie w oknach energooszczędnych stosuje się potrójną szybę, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny, który zapobiega wydostawaniu się energii cieplnej poza budynek. Obecne okna, jak i drzwi w domach pasywnych oraz energooszczędnych dążą do wyeliminowania powstawania mostków cieplnych. Także podczas prac wykończeniowych z drewna można montować parapety, które na pewno nadadzą szyku wnętrzu.

 


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

  • Gruzikpoznan.pl – strona internetowa firmy z Poznania oferującej odbiór i wywóz gruzu
  • Domyidomki.com – witryna internetowa firmy budującej pasywne domy w Solcu
  • KMTB – strona internetowa firmy oferującej bloczki betonowe i blachodachówki w Gdańsku
  • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej

Podsumowanie

Domy prefabrykowane obecnie stają się coraz bardziej popularne. Takie domy nie różnią się niczym, od domów budowanych w trakcyjnych technologiach. Jednak domy prefabrykowane można o wiele szybciej wybudować, co na pewno jest ich dużą zaletą.