Budowa i ogrodzenie domu drewnianego

Wiele osób marzy o swoim własnym domu jednorodzinnym, jednak cały proces budowy jest żmudny. Do tego wybór materiałów, wyglądu także nie należy do najłatwiejszych i bardzo często nie wiadomo na co się zdecydować.

Jak wybudować dom drewniany?

dom drewniany pod kluczDomy drewniane zyskują coraz większą popularność, szczególnie te wykonywane w technologii szkieletowej. Ich budowa nie jest trudna, jeśli oczywiście się zna na tym. Pierwszym krokiem jest wykonanie fundamentów, jak i wylewki pod podłogę. Kolejnym krokiem jest wykonanie szkieletu z belek. Jeśli zostanie on wykonany to można zacząć budowę ścian. Polega to na montażu płyt pomiędzy którymi wykonuje się izolację termiczną oraz przeciwwodną. Jeśli dom jest piętrowy to w dalszej kolejności wykonuje się strop oraz schody. Prace są podobne jak w przypadku ścian. Do belek montuje się płyty. W dalszej kolejności buduje się ściany pietra. Gdy już są one gotowe, to można wykonywać konstrukcję dachu. Najczęściej jest on wykonywany w konstrukcji krokwiowo-jętkowej, jednak można wykonać go także w technologi:

  • wiązarowej,
  • jętkowej,
  • płatwiowo – jętkowej,
  • płatwiowo – kleszczowej

Jednak konstrukcja krokwiowo-jętkowa jest najbardziej trwała, jak i wytrzymała, co sprawi, że wytrzyma obciążenie każdego pokrycia dachowego. Kolejny krok to tynkowanie, jak i montaż stolarki okiennej oraz drzwiowej. Jeśli chcemy otrzymać domy drewniane pod klucz, to warto także wykonać wykończenie wnętrz, to znaczy założyć, podłogi, glazurę, jak i pomalować ściany.

 

Dachy z trzciny w domku drewnianym

budowa domu drewnianego z baliJeśli chcemy stylowy dom drewniany, którego będą nam wszyscy zazdrościli, to dobrym rozwiązaniem na pewno będzie wykonanie dachu ze strzechy. Najczęściej są wykonywane takie dachy z trzciny. Ten materiał można dowolnie kształtować, dzięki czemu budowany dach może mieć oryginalne kształty. Pomimo, że trzcina jest wysuszona, to dzięki swojej zbitej konstrukcji, takie dachy są ognioodporne. Poza tym mieszkanie na poddaszu takiego dachu, także jest przyjemnością, gdyż bardzo dobrze strzecha wygłusza każdy dźwięk, jak na przykład padający deszcz. Jeśli taki dach odpowiednio się konserwuje, to może on przetrwać nawet ponad sto lat. Ze względu jak wykonywany jest dach, to nie potrzebne jest montowanie wentylacji, gdyż pokrycie dachowe w naturalny sposób oddycha. Dzięki zbitej konstrukcji oraz spadkowi, dach ze strzechy jest szczelny, dodatkowo na dachu trzcina jest jeszcze ubijana, więc woda deszczowa spływa tylko po końcówkach wysuszonej rośliny.

 

Czy warto wybrać ogrodzenie z siatki?

siatka ogrodzeniowaPodczas budowy domu także ważnym aspektem jest wyronienie ogrodzenia. Obecnie najbardziej popularne są ogrodzenia z siatki, które cieszą się niską ceną, jak i szybkim montażem. Jeśli sporzy się na cennik siatki ogrodzeniowej to bez problemu można zauważyć, że są one o wiele niższe, niż na przykład ogrodzenia drewniane, czy murowane. Ogrodzenia z siatki mogą także być wykonywane z gotowych paneli, ich montaż jest jeszcze łatwiejszy, jednak cena już wyższa. Panel ogrodzeniowe, jest materiałem, którego cena może jednak być o wiele niższa niż od paneli żeliwnych lub drewnianych. Wybierając ogrodzenia z siatki należy pamiętać, ze każde musi posiadać warstwę ocynkowania, które sprawi, że ogrodzenie będzie odporne na korozje oraz inne szkodliwe warunki atmosferyczne. Ogrodzenie panelowe w porównaniu do zwykłej siatki jest stabilniejsze, czasem także wykonuje się specjalną podmurówka, która uniemożliwia przedostawanie się na teren działki zwierzyny.

 


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

  • Natur Eko Dom – strona internetowa firmy budującej całoroczne domy drewniane z bali
  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • Styloweogrodzenia.pl – witryna internetowa firmy sprzedającej panele i siatki ogrodzeniowe

Podsumowanie

Wybudowanie domu nie jest na pewno łatwym zadaniem. Ostatnio wraca moda na budowanie ekologicznych domów, także z takich materiałów. Dlatego coraz więcej powstaje domów drewnianych, czy to w systemie szkieletowym czy też domów z bali.