Co powinno znaleźć się w pokoju dziecka?

Na każde dziecko przychodzi czas, kiedy musi przenieść się z sypialni rodziców do własnego pokoju. Nie zawsze robią one to chętnie, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dla nich ten pokój przygotować, tak żeby przyciągał on dziecko i dawał mu poczucie bezpieczeństwa.

Lampy dziecięce tego nie może zabraknąć

Lampy dziecięceDla każdego z nas, gdy byliśmy mali, a dla niektórych jeszcze do dziś, ciemność była przerażająca, a jedyną rzeczą, która mogła ją zwalczyć było światło. Dlatego właśnie lampki nocne są tak ważne, dla pokoju każdego dziecka, jeśli chcemy, aby czuło się ono w nim bezpiecznie. Przede wszystkim, powinna ona być w zasięgu ręki, czyli stać gdzieś koło łóżka, aby można ją było w każdej chwili włączyć. Dobrym rozwiązaniem, są te zawierające fluorescencyjne tworzywo z którego zrobiony jest włącznik. W ten sposób Twoje dziecko nie będzie go musiało szukać po omacku. Są dzieci, które „”boją się własnego cienia”” dlatego lampa nie powinna być zbyt skomplikowana kształtem, ani wzorzysta, żeby nie rzucała na ściany dziwnych cieni. To co dla nas może wydawać się śmieszne, widziane oczami dziecka może być przerażające. Lampa z obrazkiem ulubionej postaci na nóżce będzie również ozdobą do pokoju w dzień, a zarazem będzie miała zwyczajny kształt.

Odpowiednie meble dla dzieci

meble dla dzieciPowinny być one przede wszystkim pojemne, aby pomieścić wszystkie ubranka, buciki i zabawki, a zarazem ekonomiczne tak, by nie zagracały pokoju. Od małego powinniśmy uczyć dzieci porządku, dlatego jego zabawki poukładajmy wraz z nim. W ten sposób dziecko poczuje, że jest to jego miejsce, bo w końcu to on zadecydował gdzie będą schowane, które zabawki, a dodatkowo pokażesz mu na czym polega sprzątanie i że może to być również dobra zabaw. Wszystko powinno być tak rozmieszczone, aby dziecko miało dostęp do rzeczy codziennego użytku, nie tylko swoich zabawek, ale również bielizny, bluzek, spodni, to ułatwi mu pracę gdy przyjdzie czas na naukę samodzielności. Dla bezpieczeństwa meble dziecięce nie mogą być wysokie, aby nie kusiły do wspinaczki po nich. Nie mogą one być także zbyt jasne, aby szybko nie uległy zabrudzeniu, a także zbyt ciemne, żeby nie było widać osiadającego na nich kurzu.

Podłoga i ściany w jakim kolorze i jakie tworzywo

pokój dziecięcyCo do koloru, nie ma wątpliwości, że raczej powinny one nie być zbyt ciemnem, a także zbyt jasne, jeżeli nie planujemy, aby były one ozdobione śladami dziecięcych dłoni. Zazwyczaj dziewczynki standardowo życzą sobie, aby ściany w ich pokoju były różowe natomiast chłopcy, aby były niebieskie. Nie jest to oczywiście zła decyzja, jednak jeżeli nie chcemy robić za parę lat remontu, zdecydujmy się lepiej na coś bardziej neutralnego jak żółty, beżowy. Kolejną decyzja jest co wybrać farbę czy tapetę? Tapeta nadaje się idealnie do dziecięcego pokoju, jeżeli chodzi o estetykę, natomiast moim zdaniem bardziej praktyczna będzie farba. Nie tylko dlatego, że możemy z niej zmyć brudne ślady, ale także dlatego, że nie ulega tak szybko zniszczeniu, łatwiej ją odświeżyć niż tapetę, a gdy chcemy nadać ścianie dziecięcego wyrazu, wystarczy, że nakleimy naklejkę czy powiesimy obraz. Natomiast jeżeli chodzi o podłogę, nie polecam wybierać wykładziny na cały pokój, gdyż dzieciom co chwile zdarza się coś wylać jeżeli nie chcemy jej ciągle prać i suszyć, lepiej zostawić wykładzinę na czasy gdy nasza pociecha znacznie podrośnie. Dużo lepiej zastosować łatwe w utrzymaniu panele, a w miejscu gdzie dziecko siedzi na podłodze umieścić mały dywanik.


Źródła:


Podsumowując

Przeprowadzka z sypialni rodziców do własnego pokoju, to pierwszy krok w dorosłość nic dziwnego więc, że wiele rodziców znacznie odwleka ten czas. Również dzieci w obawie przed nowym miejscem, nie podchodzą do tego entuzjastycznie, dlatego tak ważne jest wyposażenie pokoju dzecięcego mające zapewnić poczucie bezpieczeństwa.