Czego musi dopilnować administrowanie nieruchomościami?

W większych miastach, gdzie jest dużo różnych osiedli, funkcjonuje również sporo spółdzielni mieszkaniowych. W takich spółdzielniach pracują pracownicy administracyjni i to oni zajmują się większością spraw odnośnie naszych mieszkań. Dzięki sprawnej administracji możemy spokojnie cieszyć się ze swojego mieszkania.

Administrowanie nieruchomościami i jego efekty

Administrowanie nieruchomościamiNależąc do spółdzielni mieszkaniowej, każdy z nas wie, gdzie zwrócić się z problemem i gdzie powinno się nam udzielić pomocy. Udajemy się do administracji i oczekujemy rozwiązania problemu jak najszybciej się tylko da. Jednak co tak naprawdę należy do obowiązków pracowników z administracji?Przede wszystkim muszą oni prowadzić aktualne spisy najemców i właścicieli lokali. Jeśli mieliby w tej kwestii bałagan, z całą pewnością, żaden problem nie byłby rozwiązany bez zbędnego czekania. Muszą również prowadzić księgi dotyczące stanu technicznego każdego z lokali. Muszą kontrolować również naprawy, jeśli takowe występują To również wprowadza pewnego rodzaju ład i porządek. Administracja nieruchomościami na przykład w Łodzi, gdzie jest wiele złożonych osiedli, ma również w swoich obowiązkach takie czynności jak kontrola wszystkich realizowanych w ramach spółdzielni usług. Mowa tutaj głównie o mediach takich jak woda, prąd gaz oraz wywóz nieczystości. Oczywiście w sezonie zimowych do ich obowiązków należy również dbanie o ogrzewanie centralne obiektów. Może się to wydawać akurat zbędne, ale bardzo ważne jest również organizowanie regularnych zebrań mieszkańców. Ma to oczywiście na celu również usprawnienie działania całego pionu administracyjnego. Na zebraniach powinno się poruszać tematy ważne od strony administracyjnej jak i tematy, które nurtują mieszkańców. Obydwa typy zebrań z pewnością przyniosą pozytywny efekt.

Kanalizacja i jej czyszczenie – obowiązek administracji

czyszczenie kanalizacjiW przypadku, kiedy mieszkamy na osiedlu w dużym mieście, jak i zarówno na mały osiedlu, wszystkie mieszkania mają połączenie z kanalizacją miejską. Jednak do kontaktów z zarządem miejskich wodociągów nie jesteśmy upoważnieni my, tylko administracja naszej spółdzielni. Jakie możemy mieć problemy z kanalizacja w naszych mieszkaniach? Do najczęstszych problemów z kanalizacją w mieszkaniach należy:

  • nieprzyjemny zapach
  • zatykanie
  • hałas
  • problemy ze spływem ścieków

Oczywiście żadne z wyżej wymienionych nie jest dla nikogo niczym przyjemnym. Jeśli którykolwiek z wyżej wymienionych problemów faktycznie wystąpi u nas w mieszkaniu, zdecydowanie nie jesteśmy zobowiązani do działania na własną rękę. Do naszych obowiązków nie należy zatrudnianie hydraulika, czy wymiana zniszczonych elementów systemu rur w łazience czy kuchni. W takiej sytuacji należy bezwzględnie problem zgłosić do administracji, a ona powinna nadać odpowiedni priorytet sprawie i naprawić usterkę w określonym terminie. Ponad to do obowiązków administracji należy regularne sprawdzanie prawidłowego działania kanalizacji. Kontrola spływów i stanu studzienki ściekowej. Jeśli w naszym mieszkaniu wystąpi nieprzyjemny zapach, bądź będziemy słyszeć charakterystyczny odgłos zasysania wody w rurach, wtedy z całą pewnością problem tkwi w instalacji.

Wyłączniki kompaktowe w każdym mieszkaniu

wyłączniki kompaktoweOprócz dbania o odpowiedni stan instalacji gazowych, wodnych i kanalizacyjnych, administracja ma w obowiązku zadbać o odpowiednią instalację elektryczną i o jej odpowiednie zabezpieczenia. Zatem administracja powinna zapewnić w każdym mieszkaniu skrzynkę rozdzielczą prądu. W niej na pewno powinny się znaleźć wyłączniki kompaktowe. Jeśli wystąpi sytuacja, że któryś z tych elementów ulegnie zniszczeniu, również problem ten możemy zgłosić do spółdzielni i nie musimy kupować na własny koszt elementów na wymianę. Instalacja musi zostać odpowiednio zabezpieczona, co umożliwi przekładnik prądowy. Jeśli takowy został u nas w instalacji zastosowany, z całą pewnością wszystko powinno być dobrze.


Szczegółowe informacje związane z tematem dostępne są na:

  • Propertynews.pl – portal internetowy prezentujący informacje z rynku nieruchomości
  • Administratorlodz.pl – strona internetowa firmy oferującej zarządzanie nieruchomościami
  • Kontratech.pl – witryna internetowa firmy sprzedającej przekładniki prądowe
  • Kanalizacja-wroclaw.com.pl – strona internetowa firmy oferującej pogotowie kanalizacyjne we Wrocławiu

Podsumowanie

Może być to problem na przykład z nieodpowiednim ciśnieniem w rurach. Albo po prostu dawno nie było przeprowadzane czyszczenie kanalizacji. Zdecydowanie nie ważne jaki problem by to był, możemy spokojnie zgłosić to do administratora.