Czym jest zamknięty ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków

Niewiele osób, które są w nałogu przyznaje się do tego, że ma problem. To jedna z cech charakterystycznych dla osób uzależnionych.  Zaprzeczanie, że jest się alkoholikiem, narkomanem, lekomanem, hazardzistą to pierwsza oznaka, że dana osoba ma poważny problem. Często takiemu zaprzeczaniu towarzyszy też agresja. 

Leczenie w zamkniętym ośrodku uzależnień od narkotyków

zamknięty ośrodek leczenia uzależnień od narkotykówSytuacja staje się na prawdę trudna, gdy uzależniona osoba nie chce się leczyć. Gdy w domu dochodzi do prób samobójczych, agresji ale narkoman czy alkoholik dalej odmawia leczenia. W takim przypadku możemy skierować sprawę do sądu o przymusowe leczenie. Jeśli mamy udokumentowaną historię na policji, w szpitalu, u lekarza rodzinnego sąd bez wahania taką zgodę wyda. Wówczas wyznacza zamknięty ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków czy innych używek.  Ośrodek zamknięty oznacza brak możliwości opuszczania takiego miejsca w trakcie odbywania leczenia. Ograniczona jest także ilość wizyt osób odwiedzających. Można by powiedzieć, że zaostrzony jest rygor prowadzenia terapii. Takie placówki przeznaczone są dla osób, które są już w zaawansowanej fazie uzależnienia, które nie wykazują chęci dobrowolnego leczenia, osoby, którym inne sposoby prowadzenia terapii nie pomogły. Czasami przebywanie w takim odosobnieniu pomaga zrozumieć do czego prowadzi nałóg ale izolacja sprzyja też zerwaniu z sytuacjami, w których zawsze sięgało się po narkotyk, z osobami od których dostawaliśmy środki odurzające.

Klucz do sukcesu wyjścia z nałogu jest tylko jeden. Trzeba tego chcieć. To mechanizm podobny do prowadzenia diety, uprawiania sportu, dbania o zdrowie. Wszystko zaczyna się od chęci, potem jest dyscyplina, przestrzeganie zasad i systematyczność. Potrzebny jest też specjalista, który pomoże nam to poukładać od nowa w całość.