grawerowanieGrawerowanie inaczej nazywane jest rytownictwem. Osoby zajmujące się tą profesją są zaliczane do grupy rzemieślników pracujących z metalem i tworzywami sztucznymi. Metoda ta należy do jednych z najstarszych technik zdobienia wyrobów artystycznych, pamiątkowych, biżuterii. Obecnie wykorzystuje się ją również do oznaczania produktów reklamowych.

Grawerowanie polega na wykorzystaniu odpowiednich narzędzi i urządzeń do wycięcia w metalu lub tworzywie sztucznym określonych liter i wzorów.

grawerowanie2Kiedyś grawerstwo opierało się jedynie na wykorzystywaniu ręcznych narzędzi – rylców, czyli metalowych ostrzy osadzonych na drewnianych trzonkach. Następnie uległo ono automatyzacji i polegało ono na wykorzystywaniu maszyn np. kopiarek. Dzisiaj coraz popularniejsze jest grawerowanie laserem. Grawerowanie za pomocą lasera sprawiło, że grawerzy zajmujący się tworzeniem wzorów i napisów tradycyjnymi technikami są grupą niszową tworzącą w ekskluzywnych pracowniach jubilerskich czy w firmach zajmujących się produkcją przedmiotów kultu religijnego.

Grawerowanie laserowe stało się natomiast domeną firm zajmujących się projektowaniem i produkcją gadżetów reklamowych oraz innych przedmiotów służących do promocji przedsiębiorstw. Grawerowanie laserem jest możliwe dzięki wykorzystaniu ploterów, które są bardzo efektowną nowinką w przemyśle poligraficznym. Technologia ta jest jeszcze młoda, jednak ze względu na swoje liczne zalety przypadła ona do gustu nie tylko współczesnym grawerom, ale również osobom korzystającym z efektów ich pracy.

Zasada działania plotera laserowego jest banalnie prosta. Promień lasera jest generowany w specjalnej tubie, w której znajduje się zestaw zwierciadeł. Zwierciadła te przekazują wiązkę lasera do ruchomej części plotera, czyli karetki, która przemieszcza się nad grawerowanym przedmiotem. W karetce znajduje się soczewka skupiająca promień na obrabianym przedmiocie tak, by był on w możliwie jak najmniejszej plamce. Dzięki temu grawerowanie laserowe cechuje się wysoką estetyką wykonania i dokładnością wzorów. Plotery wysokiej jakości dysponują również możliwością sterowania mocą lasera oraz szybkością poruszania się karetki, co pozwala na uzyskanie różnych efektów np. lekkiego grawerowania lub przepalenia danego materiału na wylot (wycinania).

grawer2Plotery laserowe mają zastosowanie przy grawerowaniu materiałów takich jak: drewno, papier, metal, skóra, karton, powłoki lakiernicze, aluminium, stal, porcelana, szkło czy pleksi. W praktyce oznacza to, że jedynie niewielki odsetek materiałów nie może być znakowany i zdobiony tą metodą. Co ważne, grawerowanie laserem zapewnia, że wszystkie znakowane przedmioty będą wyglądać identycznie, ponieważ laser nie zużywa się mechanicznie – dzięki temu cały proces może powtarzać się dowolną ilość razy, a produkcja nie będzie stawać się mniej opłacalna.

Grawerowanie za pomocą ploterów laserowych jest również niezwykle precyzyjne, dlatego z powodzeniem może służyć do znakowania nawet bardzo małych przedmiotów bez zmniejszenia się dokładności wzoru lub napisu.

Ten post ma 13 komentarzy

 1. Daria

  Fajnie jest grawerować na przykład obrączki, data ślubu lub imię małżonka.

 2. Kaizmierz

  A na nieśmiertelniku można sobie wygrawerować swoją grupę krwi, do czego wszytskich zachęcam

 3. dr. Lubicz

  Jest to bardzo dobry sposób zabezpieczenia się na wszelki wypadek

 4. Jurek

  I bardzo to pomaga w razie wypadku, kiedy jest Nam potrzebna szybka transfuzja

  1. Tadeuszz

   Chyba, że jesteśmy świadkami Jehowy, to Nam nie mogą przetoczyć krwi, więc w takim wypadku wypada taką informację gdzieś sobie umieścić

 5. Wiktor

  Grawerowanie i jakiekolwiek ozdabianie przedmiotów z którymi się identyfikujemy jest, było i będzie zawsze modne.

 6. Patryk

  I podpisywać grawerowanym długopisem umowy biznesowe:)

 7. Marta

  No jest to swego rodzaju prestiż:)

 8. Janek

  Świadczy to o Nas przede wszytskim:)

 9. Zenek

  Fajnie jest wygrawerować coś na pierścionku zaręczynowym lub obrączce

 10. Olka

  Każdy chyba chciałby mieć grawerowaną tabliczkę ze swoim nazwiskiem:)

 11. Aśka

  Na wykonaniu jakichś napisów na elemencie metalowym

 12. Maciej

  No to przecież jest logiczne:)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.