Czym są higrometry?

Z pewnością wiecie, czym jest termometr, ponieważ każdy z nas przynajmniej raz zetknął się z termometrem pokojowym lub takim, który służy do pomiaru temperatury naszego ciała. Czy jednak spotkaliście się z pojęciem higrometru? Jest to urządzenie, które nazywane jest dość popularnie wilgociomierzem i – jak sama nazwa wskazuje – pomaga przy określeniu stopnia wilgotności powietrza.

Zastosowanie i rodzaje higrometrów

higrometrW przypadku higrometrów można w dość łatwy sposób przyrównywać je do popularnych i wspominanych już termometrów. Podobnie więc jak termometr, higrometr dostępny jest na rynku w kilku rodzajach, a różnią się one między sobą budową i zastosowaniem. Są więc higrometry włosowe, które stanowią najstarszy typ higrometru. We wnętrzu tego higrometru znajduje się włos – dawniej ludzki lub koński, dzisiaj może być to włókno syntetyczne. W przypadku tego urządzenia stopień wilgotności określany jest za pomocą obserwacji długości danego włókna. Innym typem są higrometry kondensacyjne. W ich przypadku stopień wilgotności obliczany jest dzięki obserwacji skraplania się pary wodnej na powierzchni urządzenia poddanego uprzednio działaniu właściwej temperatury. Są również higrometry elektrolityczne, które obecnie wykorzystywane są najczęściej ze względu na precyzję swoich wskazań. W ich przypadku wynik jest wypadkową praw fizycznych związanych z opornością i przewodnością. Ostatnim typem higrometrów są psychometry, gdzie pomiar wilgotności ustalany jest na podstawie zależności wynikającymi pomiędzy dwoma termometrami: ciepłym i zimnym.

Obecność higrometrów w naszym życiu jest częstsza niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Urządzenia tego typu są bowiem niezbędnym akcesorium wszędzie tam, gdzie ważny jest właściwy wzrost i zachowanie się roślin, które do życia potrzebują odpowiedniego stopnia wilgotności. Właściwy poziom wilgoci w powietrzu sprzyja też naszemu dobremu samopoczuciu.