Psy wymagają od człowieka wiele uwagi. Właściciele pupili powinni liczyć się z wieloma obowiązkami. Psa trzeba codziennie wyprowadzać, odpowiednio karmić i oczywiście pielęgnować. Pielęgnacja psa powinna odbywać się każdego dnia. Wtedy łatwiej będzie utrzymać zwierzaka w dobrym stanie. Specjaliści zaznaczają, że odpowiednia pielęgnacja psa pomaga utrzymać go w zdrowiu.

Jak odpowiednio pielęgnować psa?

Pies po strzyżeniuUniwersalnej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Każda rasa psów różni się od siebie i aby odpowiednio dobrać sposób pielęgnacji trzeba przeanalizować pupila. Poszczególne rasy różnią się od siebie rodzajem włosa, kształtem uszu, trybem życia. Istnieją jednak zabiegi, którym regularnie powinno się poddawać psa. Do takich należą:

 • kąpiel
 • strzyżenie
 • czesanie
 • czyszczenie uszu
 • pielęgnacja oczu
 • pielęgnacja zębów
 • obcinanie pazurów

Kąpiel to zabieg, którego nie należy nadużywać. Częstotliwość powinno się dostosować do rodzaju sierści. Częstszych kąpieli wymagać będą rasy o sierści długiej, niż te krótkowłose. Do kąpieli powinno się używać tylko produktów przeznaczonych dla psów. Niedopuszczalne jest stosowanie kosmetyków dla ludzi. Może to wywoływać podrażnienia i alergie, gdyż fizjologia skóry zwierząt różni się od tej ludzkiej. Kosmetyki dla psów są łatwo dostępne. W ofercie znaleźć można producentów krajowych jak i tych zagranicznych. Formuła odpowiedniego szamponu powinna zawierać składniki myjące, ale także pielęgnujące skórę i sierść. Jeśli sierść psa tego wymaga można stosować także odżywki do włosów dedykowane konkretnej rasie. Dobrze dobranymi kosmetykami można psa kąpać nawet raz w tygodniu. Jeśli jednak nie zachodzi taka potrzeba można zabieg opuścić. Czesanie psa natomiast powinno odbywać się możliwie jak najczęściej. Pozwala to utrzymać sierść i skórę pupila w dobrej kondycji. Oczy psa powinny być przemywane wacikiem z ciepłą wodą. Opcjonalnie można także używać roztworu soli fizjologicznej. Uszy natomiast powinno się czyścić pałeczkami kosmetycznymi lub specjalnymi preparatami dostępnymi u weterynarza. Warto również zadbać o uzębienie psa. Zwierzaki mają skłonność do powstawania kamienia nazębnego. Profilaktyka w tym wypadku może zapobiec zabiegowi u weterynarza. W tym celu nie powinno się używać produktów dla ludzi. Warto zakupić w sklepie zoologicznym specjalne gryzaki, które delikatnie czyszczą zęby pupili. Pazury u psów wymagają obcinania. U większości ścierają się one podczas spacerów. Kontroli natomiast wymaga piąty pazur, który może boleśnie wrastać w skórę. Większość właścicieli nie ma wystarczająco czasu, aby tak dokładnie zadbać o psa. Można wtedy o pomoc zwrócić się do profesjonalisty.

Czym jest psi fryzjer?

Strzyżenie psaSalon psiej urody to miejsce gdzie profesjonalista przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne dla psa. Firm proponujących takie usługi jest bardzo dużo. Strzyżenie psów w warszawskich salonach zmieniło się na przestrzeni lat. Początkowo zabiegi pielęgnacyjne były wykonywane pod narkozą, tak aby nie zaszkodzić fryzjerowi. Od tego podejścia jednak już dawno się odeszło. Narkoza jest bardzo obciążająca dla organizmu i powinno się ją podawać tylko w sytuacjach leczniczych. Obecnie psi fryzjerzy przechodzą liczne szkolenia. Dzięki temu wiedzą jak postępować nawet z agresywnym psem. Oprócz zabiegów opisanych powyżej, salony dla psów oferują liczne dodatkowe usługi:

 • masaż skóry
 • malowanie paznokcie
 • farbowanie włosów
 • kąpiele błotne
 • maseczki odmładzające

Zabiegi te chociaż nie są konieczne cieszą się dużym powodzeniem.

Jaki powinien być dobry fryzjer dla psa?

Wizyta w salonie psiego fryzjeraObecnie w każdym mieście znajduje się fryzjer dla psów, Kraków czy też inne miasta mają sporo tego typu salonów. Przy wyborze psiego fryzjera należy zwrócić uwagę na kompetencje pracowników. Dobry fryzjer na poparcie swoich umiejętności ma wiele certyfikatów, a nie tylko tygodniowy kurs. Podczas wizyty w salonie należy zwrócić uwagę na czystość. W miejscach gdzie przebywa wiele psów łatwo rozwijają się różne choroby. Warto także wybrać salon z polecenia, gdyż ma się wtedy większa gwarancje dobrze wykonanej usługi.

 


Wartościowe informacje dotyczące tematu dostępne są:

 • Zuzik – strona internetowa salonu psiego fryzjera z Warszawy oferującego strzyżenie psów
 • Psy24.pl – portal internetowy skierowany do właścicieli psów
 • Matuś – strona internetowa firmy z Krakowa zajmującej strzyżeniem psów

Podsumowanie

Decydując się na posiadanie zwierzaka, trzeba pamiętać, że wymaga on dużo uwagi. Większość ludzi nie ma jednak czasu na codzienne dbanie o psa i dlatego decyduje się na usługi profesjonalisty. Zjawisko te jest bardzo dobre, dzięki temu rozwija się sektor usługowy.