Fotowoltaika stała się dziedziną nauki, która coraz częściej jest wykorzystywana w życiu codziennym w postaci paneli słonecznych. Elementy te wykorzystywane są do ogrzewania naszych domów oraz wody.

Czym zajmuje się fotowoltaika w Gdańsku?

Panele fotowoltaiczne na dachuFotowoltaika jest nauką, która zajmuje się wykorzystywaniem energii promieniowania słonecznego i zamianie jej na energię cieplną. Wykorzystywana fotowoltaika w Gdańsku służy do wytwarzania energii elektrycznej, która służy do zasilania prywatnych domów. Fotowoltaika wytwarza prąd stały, więc abyśmy mogli go używać w swoich gospodarstwach domowych, musi zostać zamieniony na zmienny. Jest to możliwe dzięki falownikowi. Energię elektryczna, którą się wytwarza dzięki fotowoltaice można:

  • wykorzystywać na bieżąco
  • magazynować
  • sprzedawać

Jeśli inwestujemy w fotowoltaikę, to inwestujemy w zapas energii elektrycznej, którą mamy wytwarzaną zaraz po zamontowaniu całej instalacji.

Gdzie instalować panele fotowoltaiczne?

Instalacja paneli fotowoltaicznychAby nasza instalacja fotowoltaiczna prawidłowo działała należy ją prawidłowo zainstalować. Instalacja paneli fotowoltaicznych teoretycznie jest możliwa wszędzie, gdzie docierają promienie słoneczne. Najczęściej są one montowane na dachu, elewacji, czy gruncie. W Polsce kolektory najlepiej jest umiejscowić od strony południowej, co pozwala na maksymalne uzyskiwanie energii z promieniowania. Dobrym rozwiązaniem na montaż paneli są dachy wschodnio-zachodnie, ponieważ możemy wykorzystać obie połacie dachowe na montaż paneli fotowoltaicznych, wtedy zyskujemy produkcję 2x większą niż w przypadku dachu północno-południowego. Również ważnym parametrem podczas montażu jest kąt nachylenia paneli. Optymalnym kątem będzie nachylenie od 25 do 35 stopni. Również wpływ na wytwarzaną energię mogą mieć takie obiekty jak, maszty, kominy, czy anteny, które w pewnym stopniu będą nam zacieniały panele. Dobrze jeśli możliwa jest regulacja kąta nachylenia założonych paneli, ponieważ, aby pobór energii był maksymalny to na odpowiednią porę roku zmienia się kąt nachylenia. Jednak w przypadku wielu instalacji jest to po prostu nie możliwe.

Czym są baterie słoneczne?

Panele podłączone do baterii słonecznychBaterie słoneczne są częścią paneli fotowoltaicznych, które służą do zamiany promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Baterie słoneczne głównie są zbudowane z półprzewodników (m.in.: arseneku, krzemu, galu). Ze względu, ze jedna bateria wytwarza małą ilość energii elektrycznej instaluje się je w całe panele. Ze względu na to, z jakiego materiału są wykonane baterie słoneczne można je podzielić na:

  • monokrystaliczne
  • amorficzne cienkowarstwowe
  • polikrystaliczne

 

Jak są zbudowane panele słoneczne?

Działające panele słonecznePanele słoneczne mogą być płaskie lub rurkowe. Najbardziej popularnymi panelami, są kolektory płaskie. Są one zbudowane z małych rurek, które są wypełnione cieczą. Większość tych rurek jest zamknięta w obudowie, która jest zamknięta powłoką selektywną. Zadaniem obudowy jest także ochrona baterii przed uszkodzeniami oraz przed stratą ciepła. Ciecz, która znajduje się w rurkach zostaje ogrzana poprzez ścianki rur oraz powierzchnię płyty. To, jak jest wykonany oraz z jakich materiałów panel słoneczny zależy jego sprawność oraz ilość wytwarzanej energii. Panel słoneczny jest zbudowany z płyty, która z wierzchu jest pokryta substancja, która ma wysoki współczynnik pochłaniania promieniowania. Płytka ta nazywa się absorber. Najczęściej w rurkach znajduje się roztwór glikolu, który jest ogrzewany ciepłem absorbera. Rurki najczęściej wykonuje się z miedzi. Obudowy paneli słonecznych są najczęściej aluminiowe, a spody oraz boki są dodatkowo ocieplane wełną mineralną. Obudowa panela powinna być szczelna, co przyczyni się do mniejszych strat ciepła. Mniej popularne są panele rurkowe, które są wykonane z rurek próżniowych. Cały panel jest zbudowany z równoległych rur. Również w takim panelu znajduje się absorber, który jest osobna rurką.


Dokładniejsze informacje są dostępne na:

  • Alt M – strona internetowa firmy zajmującej się instalacją paneli fotowoltaicznych
  • 4sun.eu – sklep internetowy sprzedający baterie i panele słoneczne
  • Gramwzielone.pl – serwis informacyjny skupiający się na temacie fotowoltaiki

Podsumowanie

Czerpanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii taje się coraz bardziej popularne. Głownie ze względów ekonomicznych. Raz zainwestowane pieniądze bardzo szybko się zwrócą, a w niektórych przypadkach można na tym również zarobić.