Fotograf ślubny i jego studio – jak urządzić?

Miejsce pracy ma bardzo duży wpływ na jej komfort i efektywność. Powinno być ergonomiczne i estetyczne. Jego aranżacja jest niezwykle ważna, zwłaszcza gdy jest to miejsce tak artystyczne jak studio fotograficzne.

Czym zajmuje się fotograf ślubny i jak powinno wyglądać jego studio?

fotograf ślubnyPrawdą jest, że obecnie sesje ślubne odbywają się głównie w plenerze. Nie oznacza to jednak, że fotograf ślubny nie wykonuje żadnej pracy w studio, tym bardziej, że niekiedy specjalizują się oni w kilku dziedzinach. Wygląd studia w dużej mierze zależy od tego czy wykonywane są w nim np.:

  • zdjęcia modowe,
  • portrety,
  • zdjęcia przedmiotów,
  • sesje noworodkowe lub inne.

Bez względu na to każde studio powinno być przede wszystkim wysokie – stąd też ich częsta obecność w starych kamienicach. To pozwala na uchwycenie danej osoby lub przedmiotu z różnych perspektyw oraz odpowiednie ustawienie oświetlenia. Istotne są także kolory, które powinny być jak najbardziej naturalne, a w żadnym przypadku krzykliwe. Sprawdzą się tutaj biele, szarości czy czernie. Studio fotograficzne warto podzielić na kilka sektorów – to w którym wykonywane są zdjęcia, miejsce obróbki zdjęć, garderobę oraz pomieszczenie gospodarcze. Fotograf ślubny często przyjmuje zainteresowane pary uzgadniając z nimi szczegóły czy pokazując portfolio, dlatego ważne jest by jego miejsce pracy podzielone było według spełnianej funkcji. Często z jednego studia równocześnie korzysta kilku fotografów, wobec tego nie powinni oni wchodzić sobie w drogę. Fotograf na wesele często wykonuje sesje ślubne w studiu zimą, lub wtedy gdy wymagają one dodatkowych rekwizytów. Coraz popularniejsze są także sesje narzeczeńskie, które nie zawsze można przeprowadzić w plenerze. Wszystkie te czynniki powodują, że rozkład, funkcjonalność i estetyka tego miejsca są bardzo ważne. Niechlujne lub po prostu urządzone bez gustu studio może negatywnie wpłynąć na ocenę samego fotografa przez klientów. W końcu jest to przedstawiciel branży artystycznej, który powinien odznaczać się dużym wyczuciem stylu.

Czy w studiu fotograficznym sprawdzi się fototapeta na wymiar?

fototapeta na wymiarBardzo ciekawym sposobem na nadanie pomieszczeniu indywidualnego charakteru jest właśnie fototapeta na wymiar. Jej artystyczny wyraz z pewnością podkreśli klimat każdego studia. W takim miejscu powinniśmy zdecydować się na zdjęcie wyjątkowe, własnego autorstwa, z którego jesteśmy najbardziej dumnie. Wówczas oprócz funkcji dekoracyjnej fototapeta na wymiar będzie także doskonałą reklamą. Jednak jak już wcześniej zauważyliśmy studio fotograficzne powinno mieć neutralne kolory, dlatego najlepiej jest umieścić ją w innym pomieszczeniu lub miejscu które jest oddalone od głównego punktu wykonywania zdjęć. Inną popularną metodą ozdabiania wnętrz są naklejki ścienne. Dają one bardzo ozdobny efekt oraz są łatwe w montażu. Bez trudu można dopasować wzór, kolor oraz wielkość, co powoduje, że klienci chętnie się na nie decydują.

Jakie zastosowanie ma w studiu pianka akustyczna?

pianka akustycznaChoć może się wydawać, że studio fotograficzne nie wymaga specjalnego wyciszenia, to często jest ono stosowane nie tylko w pomieszczeniach służących do przeprowadzania nagrań. To także rozwiązane coraz częściej stosowane chociażby w biurach. Pianka akustyczna doskonale wyciszy przestrzeń roboczą, dzięki czemu każdy pracownik będzie mógł skupić się na własnych obowiązkach. Dodatkowo wersje samoprzylepne są łatwe i szybkie w montażu,.Jak już wspomnieliśmy studia fotograficzne często mieszczą się w kamienicach. Bardzo prawdopodobne, ze sąsiadować z nim będą hałaśliwi studenci lub sklep muzyczny. By pozbyć się tego typu problemu stosowana jest właśnie pianka akustyczna. Chcąc uzyskać lepszy efekt wizualny można zdecydować się na panele akustyczne. Doskonale sprawdzają się na ściany i sufit, nie kosztując przy tym wiele.


Tekst powstał z pomocą:


Podsumowanie tematu

Studio fotograficzne – jak każde inne miejsce pracy – powinno być komfortowe dla jego pracowników i bywalców. W celu warto zadbać o jego odpowiednie wyposażanie, skupiając się na designie, ergonomii, a także jakości użytych materiałów.