Czy fotowoltaika może współdziałać z systemem ogrzewania?

Coraz większa liczba osób korzysta z odnawialnych źródeł energii. Do takich źródeł można zliczyć wodę, powietrze, grunt, jak i promieniowanie słoneczne. Tych źródeł jest pod dostatkiem i to za darmo, więc czemu z nich nie skorzystać?

Jak wykorzystywać można fotowoltaikę?

fotowoltaika na dachuFotowoltaika jest nauką, która zajmuje się zamianą promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Do tego procesu są wykorzystywane panele fotowoltaiczne. Obecnie coraz więcej takich paneli można spotkać na dachach budynków gospodarstw domowych. Panele te są wykorzystywane do produkcji darmowej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Ta wyprodukowana energia może w całości pokryć zapotrzebowanie budynku na prąd. Jeśli tak nie będzie to, prąd będzie czerpany z ogólnej sieci. Jednak, gdy tego prądu zostanie wyprodukowana nadwyżka, to istnieje możliwość sprzedania go do sieci. Fotowoltaika we Wrocławiu bardzo się rozwinęła. Powstało tam wiele firm, które zajmują się montażem paneli słonecznych na budynkach prywatnych. Oprócz dachu takie panele można także montować:

 • na ogrodzeniu
 • na ścianach
 • bezpośrednio na gruncie
 • na słupach

Ważne tylko, aby te miejsce było dobrze nasłonecznione, nie posiadało zacienienia, przez, które zostanie wyprodukowana mniejsza ilość energii elektrycznej. W naszym klimacie panele są wydajne jeśli zostaną zamontowane pod kątem około trzydziestu stopni od strony południowej.

Pompy ciepła – czy warto?

pompa ciepła w domuCoraz większa liczba osób decyduje się na montaż w swoim domu pompy ciepła. W bydgoszczy nawet powstało wiele firm, które zajmują się montażem tych, że urządzeń. Pompy ciepła można podzielić na trzy rodzaje, ze względu, z jakiego źródła czerpią ciepło:

 • wodna pompa ciepła
 • gruntowa pompa ciepła
 • powietrzna pompa ciepła

Wodne najczęściej są montowane na dnach stawów lub innych zbiorników wodnych. Powietrzne czerpią swoje ciepło z powietrza, nawet gdy temperatura przez długi czas utrzymuje się niska. Dlatego także w naszym klimacie są one wydajne. Gruntowe są najbardziej popularne. Można je podzielić ze względu na rodzaj montowanej instalacji, tzn. na:

 • pionowe
 • poziome

Do montażu pionowych nie potrzeba dużej ilości miejsca na działce, jednak potrzebny będzie sprzęt do wykonania odwiertów. Głębokość tych, że odwiertów nie ma znaczenia, bardziej liczy się powierzchnia chłonna instalacji. Jeśli chodzi o instalację poziomą, to w tym przypadku potrzeba już więcej miejsca. Instalacja ta je wkopywana poniżej głębokości przemarzania gruntu. Im gleba jest wilgotniejsza, tym pompa ciepła jest bardziej wydajna. Popy ciepła to urządzenia, które jak najbardziej mogą współpracować z panelami fotowoltaicznymi. Panele wytworzą energię, dzięki której pompa ciepła będzie działać, przez co ciepło w domu będzie pochodziło tylko z odnawialnych źródeł, a więc będzie darmowe.

Ekogroszek – paliwo centralnego ogrzewania

ekogroszek workowanyJeśli ktoś woli tradycyjne sposoby ogrzewania domu, to znaczy piec z centralnym ogrzewaniem, to nie musi rezygnować z ekologicznych rozwiązań. Wystarczy znaleźć paliwo, które będzie wydajniejsze, jak i ekologiczne. Do takich można zaliczyć ekogroszek. Jest to zmielony węgiel, który powstał z węgla kamiennego oraz brunatnego. Dzięki temu jest to bardzo wydajne paliwo grzewcze. Podczas spalanie nie powstają duże ilości popiołu, jak i do atmosfery nie wydziela się aż tak dużo trujących związków, jak było to w przypadku tradycyjnego węgla, czy miału. Ekogroszek można kupić w formie luźnej, jak i we workach. Ekogroszek workowany pakowany jest już na Śląsku lub Podhalu, zależnie gdzie został wyprodukowany, a na worku ma się wszystkie dane, jak na przykład gramatura oraz właściwości. Dzięki temu kupując mamy pewność co kupujemy, jak i ile. Żaden sprzedawca nas nie oszuka. Poza tym ekogroszek workowany jest łatwiej transportować, jak i przechowywać. Poza tym także łatwiej się go dozuje do pieca.


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

 • Ceo-odnawialna.pl – strona internetowa firmy oferującej pompy ciepła w Bydgoszczy
 • Energoret.pl – witryna internetowa firmy dystrybuującej ekogroszek workowany na Śląsku
 • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu

Podsumowanie

Fotowoltaika jest bardzo przydatna nauką jeśli chodzi o pozyskiwanie energii elektrycznej i jak najbardziej możne działać z systemami ogrzewania. Szczególnie zdaje egzamin gdy system ogrzewania napędzany jest en energią elektryczną.