„W dzisiejszych czasach w których ceny prądu z roku na rok są coraz wyższe ludzie zmuszeni są do poszukiwania oszczędności a co za tym idzie nowych i tańszych alternatyw, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Co zatem w dzisiejszych czasach może stanowić dobrą alternatywę i co pozwoli uniezależnić się od krajowych dostawców prądu? Wartym uwagi rozwiązaniem może się okazać instalacja solarna, która zarówno jest korzystna jeśli chodzi o finanse jak i o stan środowiska.

Fotowoltaika – dobrą alternatywą

Bateria słonecznaWykorzystanie energii słonecznej jako źródła zasilania nie jest w Polsce nadal zbyt rozpowszechnione, a okazuje się, że jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnego źródła zasilania. Jeszcze do nie tak dawna instalacja paneli solarnych była dość kosztowna inwestycją, jednak obecnie ceny paneli słonecznych są zdecydowanie niższe, a co za tym idzie rozwiązanie to stało się tym bardziej opłacalne. Do zalet systemu fotowoltaicznego można zaliczyć takie elementy jak:

 • Zredukowana emisji dwutlenku węgla –systemy fotowoltaiczne to tak zwane systemy zero emisyjne – co oznacza, że przy produkcji prądu nie wytwarzają one dwutlenku węgla, ani żadnych innych gazów cieplarnianych.
 • Niskie koszty eksploatacji – systemy te są właściwie bezobsługowe, dzięki czemu koszty ich użytkowania są bardzo niskie. Dodatkowo podzespoły maja bardzo długą gwarancje – panele fotowoltaiczne do 25 lat.
 • Korzyści finansowe
 • Decentralizacja – w związku z tym, że systemy montowane są zwykle na domu straty przesyłanej energii są bardzo niskie.
 • Nie wymaga systemu chłodzenia.
 • Nie wymaga magazynowania opału oraz i utylizacji produktów spalania.
 • System fotowoltaiczny podnosi wartość domu
 • Przemienia zarówno bezpośrednie, jak i rozproszone promieniowanie słoneczne, czyli działa także w zachmurzone dni.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o fotowoltaice?

FotowoltaikaWszystkie elementy o których wspomniano wcześniej sprawiają, że pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce jest nie tylko ciekawą alternatywą dla tradycyjnego źródła prądu, ale przede wszystkim jest to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie, a patrząc przyszłościowo może się niebawem okazać, że będzie to podstawowe źródło prądu, bo wiele osób może i nie zdaj sobie z tego jeszcze sprawy, ale Unia Europejska zobowiązała rząd aby w określonym czasie wszystkie budynki publiczne były zasilane w ten sposób, z tego powodu mona się spodziewać, że za czas jakiś taki obowiązek będzie dotyczył także i domów jednorodzinnych. Dodatkowo warto także wiedzieć o tym, że obecnie na montaż tego rodzaju systemów możliwe jest zdobycie dofinansować, co sprawia, ze rozwiązanie to jest jeszcze bardziej atrakcyjne.

 

Opłacalna fotowoltaika – prosument – wniosek o dofinansowanie

WniosekJak już zostało powyżej wspomniane możliwe jest uzyskanie dofinansowań na instalacje systemu solarnego. Mowa tu o programie Prosument, czyli o linii dofinansowań na zakup lub montaż mikro instalacji, która pomogą w wyeliminowaniu lub też zredukowaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dofinansowanie to cechuje się takimi elementami jak:

 • pożyczka wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów,
 • dotacja w wysokości 20% lub 40%,
 • maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych 100 tys. zł – 500 tys. Zł
 • oprocentowanie pożyczki 1%,
 • maksymalny okres czasu 15 lat,

Oczywiście podstawa uzyskania dofinansowania jest złożenie odpowiedniego wniosku, który można z powodzeniem znaleźć na stronie internetowej, pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje podpisaniem umowy i wypłaceniem dofinansowania.


Więcej informacji można uzyskać na poniższych stronach:


Słowem podsumowania:

Instalacje słoneczne, wprawdzie nie są jeszcze tak powszechnie spotykana jak na zachodzie, jednak cieszące jest to, że zainteresowanie tego typu rozwiązaniami z każdym rokiem rośnie. Fakt, że na ten cel można uzyskać dofinansowania oraz, że systemu fotowoltaiczne stanowią doskonały sposób na redukcje kosztów prądu, to oczywiście największą zaleta dla Polaków, warto jednak mieć świadomość tego, że wybierając takie rozwiązanie dbamy także i o środowisko, a obecnie jest to równie ważne, a często się o tym nie myśli.”