Poznaj nasze wojaże

Wyprawa do Tybetu

Rok temu wybraliśmy się całym zespołem na niezapomnianą podróż do Tybetu. Spędziliśmy tam prawie miesiąc. Mieliśmy pewne problemy z otrzymaniem wizy od władz chińskich, ale po wielu perypetiach  nam się w końcu udało.

Na początek naszej podróży zwiedziliśmy Lashę, stolicę Tybetu. Mieliśmy tam okazję odwiedzić wielki kompleks świątynny i poznać obyczaje panujące wśród mnichów. Spędziliśmy nawet kilka dni na zgłębianiu kultury Zen oraz ćwiczyliśmy się w Kung-Fu. Ten okres wspominamy bardzo dobrze.

Następnie wyruszyliśmy w góry, aby poznać choć trochę Koronę Świata, jaką stanowią Himalaje. Nie zdecydowaliśmy się wchodzić na ośmiotysięczniki, gdyż nie byliśmy przygotowani na tak ekstremalne wyprawy. Być może w przyszłości niektórzy z nas odważą się na ten odważny krok. Skupiliśmy się na tym, aby jak najdokładniej skupić się na kulturze Szerpów. Bardzo nam pomogła pani Beata Pawlikowska, która już wcześniej podróżowała do Tybetu i przez długi czas mieszkała wśród autochtonów.

Mieliśmy też okazję przyjechać do Bhutanu. Jest o maleńkie państewko wciśnięte między Chiny, Nepal i Indie. Tam poznaliśmy osobliwą kulturę tego niewielkiego, ale jakże ciekawego narodu. Jako ciekawostkę możemy wspomnieć, że bardzo tam jest rozpowszechniony kult fallusów. Co u nas może być odebrane jako coś wulgarnego, w tamtych zakątkach jest uznawane jako coś normalnego, a nawet pozytywnego, przynoszącego szczęście. 

Wycieczka do Egiptu

Dzięki współpracy z PAN, udało nam się dołączyć do ekipy archeologów, którzy pracowali w Karnaku. Przez kilka tygodni mieliśmy szansę przyglądać się żmudnej pracy naukowców, którzy skrupulatnie przetrząsali piaski historii, aby dostać się do ukrytych we wnętrzach grobowców skarbów kultury. 

Drugą część wycieczki przeznaczyliśmy, aby bliżej poznać tajemniczy lud faraonów, czyli Koptów. Jako ciekawostkę możemy wspomnieć, że Koptowie liczący około 6% egipskiego społeczeństwa są chrześcijanami własnego obrządku. Pod koniec istnienia Imperium Rzymskiego, Aleksandria była trzecim (po Rzymie i Antiochii) największym ośrodkiem chrześcijaństwa, ważniejszym nawet od Jerozolimy (która została zburzona podczas licznych powstań Żydowskich). Koptowie, jako elita narodu nie dała się zislamizować po podbojach Arabskich i przez wieki pozostała wierna Chrystusowi. 

Koptowie zachowują dużą odrębność kulturową od Arabów. Ich kobiety na przykład nie noszą burek, ani innych nakryć głowy. Również nie czczą piątku, jako dnia świętego, ale niedzielę. Żywo też uczestniczą w ekumenizmie. Przez zwykłych Egipcjan są szanowani i nie niepokojeni. Panuje ogólne przekonanie, iż Koptowie wywodzą się od starożytnej grupy kapłanów egipskich i faraonów. Posiadają tajemną wiedzę od której zaczerpnęli swoją działalność Templariusze, Wolnomularza i Różokrzyżowcy. Osoby lubujące się w teoriach spiskowych uważają, iż mogą mieć również do czynienia z potężnymi organizacjami mającymi wpływ na losy świata, jak na przykład z Opus Dei. My podczas badań nad tą oryginalną kulturą nie odkryliśmy niestety śladów prowadzących do tychże potężnych organizacji.

Chcesz przeżyć przygodę? Dołącz do nas!