Jak chronić kota przed kleszczami?

Pomimo tego, że koty w porównaniu z ludźmi oraz psami mają znacznie mniejszą tendencję do zarażania się chorobami przenoszonymi przez kleszcze to jednak nie oznacza, że możemy problem kleszczy zbagatelizować i odpuścić sobie ochronę kota. Zwłaszcza, gdy mamy w domu psa powinniśmy tym bardziej dbać o to, aby nasz kot nie przyniósł na sobie kleszcza do domu.

Skuteczna ochrona przeciw kleszczom 

ochrona przeciw kleszczom dla kotaTo, że koty rzadziej zarażają się chorobami przenoszonymi przez kleszcze nie powinno być w żaden sposób przez nas zbagatelizowane. Mniejsze ryzyko nie oznacza bowiem, że nasz kot w ogóle się nie zarazi. Oczywiście, że jest to możliwe zwłaszcza, gdy kot ma już swoje lata. Ponadto kleszcz zawsze może przeskoczyć z kota na człowieka lub na psa dlatego ochrona przeciw kleszczom dla kota powinna być dla nas priorytetowa. Kleszcze najczęściej pojawiają się wiosną, a ich największe skupiska znajdziemy w trawie czyli tam, gdzie lubi przebywać także kot. Co więcej ze względu na coraz cieplejsze zimy obecnie kleszcze można spotkać także cały rok, dlatego warto dbać o ochronę kota nie tylko wtedy, gdy jest ciepło. Naszego kota możemy ochronić przed kleszczami za pomocą kropli, które aplikuje się między łopatkami zwierzęcia, albo przy pomocy sprejów oraz obróżek, które też przeważnie działają odstraszająco na pchły. Wszystkie preparaty mają swój określony czas działania o czym należy pamiętać i pilnować tego terminu.

Jeżeli zauważymy kleszcza u kota należy go czym prędzej usunąć. Do tego celu przyda nam się specjalna pęseta, którą dostaniemy za dosłownie gorsze w każdym sklepie zoologicznym. W nagłym przypadku możemy również użyć tradycyjnej pęsety, jednak należy być bardziej ostrożniejszym z jej używaniem ponieważ może zdarzyć się tak, że kleszcz w połowie zostanie w skórze naszego kota.