Jak dobrze dobrać oświetlenie do domu i mieszkania?

Oświetlenie domu przykłada się na komfort mieszkaniowy o czym bardzo często się zapomina. Dlatego wybierając rodzaj oświetlenie do domu, warto wiedzieć czym się kierować, jakie rozwiązania sprawdzają się w konkretnych pomieszczeniach i oczywiście jakie obecnie panują trendy jeśli chodzi o wygląd i rodzaj oświetlenia wybieranego do domu i mieszkania.

Podstawa oświetlenie – oświetlenie sufitowe

oświetlenie sufitoweW każdym domu czy też mieszkaniu podstawą oświetlenie jest oświetlanie sufitowe. Jest to główny rodzaj oświetlenie w każdym pomieszczeniu, choć nie można powiedzieć by było to oświetlenie jednolite, ponieważ może to być ogólne oświetlenie lub kierunkowe, czyli takie jak stosuje się choćby w jadalni nad stołem. A co za tym idzie rodzajów oświetlenia sufitowego jest całkiem sporo. Można by tu wskazać choćby takie rodzaje lamp sufitowych jak:

  • lampy klasyczne,
  • lampy nowoczesne,
  • lampy kryształowe,
  • lampy minimalistyczne.

Ponadto można jeszcze wyróżnić lampy utrzymane w konkretnym stylu jak na przykład, lampy w stylu loftowym czy lampy w stylu romantycznym. Taka różnorodność lamp sufitowych pozwala nie tylko właściwie oświetlić pomieszczenie, ale także jest doskonałym uzupełnieniem aranżacji wnętrza.

Lampy nowoczesne – czyli co?

Lampy nowoczesneNowoczesne aranżacje wnętrz to obecnie jeden z najpowszechniej wykorzystywanych stylów, a co za tym idzie i lampy utrzymane w stylu nowoczesnym cieszą się dużym zainteresowaniem. Co wyróżnia i zarazem cechuje ten rodzaj lamp? Utrzymane są one zwykle w dość prostym, minimalistycznym stylu, lub odwrotnie cechują się one awangardowym wyglądem. Jeśli mowa o lampach nowoczesnych to należy także pamiętać o tym, ze nie chodzi tu jedynie o lampy sufitowe, ale także o lampy podłogowe, które są nieodzownym elementem nowoczesnego oświetlenia domu. Przy wyborze nowoczesnych lamp, trzeba zatem pamiętać nie tykom o tym by dobrze je dobrać do aranżacji pokoju, al. także by dobrze skompletować ze sobą lampy sufitowe i podłogowe, tak by stanowiły one harmonijną całość i uzupełniały wnętrze pokoju.

Oświetlenie łazienkowe – co wybrać?

Lampy nowoczesneJeśli chodzi o oświetlenie takiego pomieszczenia jakim jest łazienka przede wszystkim trzeba mieć na uwadze jego funkcjonalność. Ważne jest w tym przypadku nie tylko to by pomieszczenie było jasne, czy żeby było ono odpowiednio rozmieszczone, ale także i to, żeby była możliwość regulowania natężenia światła. Dodatkowo od strony praktycznej trzeba tez mieć na uwadze i to, ze łazienka jest pomieszczeniem w którym często zapala się i gasi światło, a co za tym idzie musi ono być dość wytrzymałe. Wszystko to sprawia, że najlepszym rodzajem oświetlenia do łazienki jest oświetlenie ledowe. Większość osób uwagę, że jest to mało atrakcyjna forma oświetlenia ze względu na wygląd, ale prawda jest taka, ze oprawy do lamp ledowych także są w ciekawych wariantach, a ich nie wielki rozmiar doskonale sprawdza się w przestrzeni łazienkowej.

Oświetlenie kuchenne – na co zwracać uwagę?

Oświetlenie kuchennePodobnie jak w przypadku łazienki tak i kuchni tutaj wybierając rodzaj oświetlenia i lamp należy przede wszystkim zwracać uwagę na ich funkcjonalność. W kuchni ważne jest to by światło było jasne i czyste, a co za tym idzie by dobrze oświetlało cała przestrzeń. Ale nie tylko na to należy uwagę zwracać, ponieważ od strony praktycznej ważne jest także i to by zamontowana lampa, miała klosz, który łatwo nadaje się do czyszczenia, ponieważ w kuchni szybko się on brudzi, a co za tym idzie nie sprawdzają się tu na przykład materiałowe lampy, zwłaszcza w jasnych kolorach, które już po roku mogą być do wyrzucenia. Dlatego w kuchni zwykle najlepiej sprawdzają się bardzo proste i minimalistyczne lampy.


Tekst został napisany z pomocą:


Podsumowując temat:

Wybór oświetlenie do domu i mieszkania wbrew pozorom wcale nie jest taki łatwy, ponieważ każde pomieszczenie ma swoja specyfikę i potrzebuje innych rozwiązań jeśli chodzi o rodzaj oświetlenie, a żeby mieć właściwym komfort mieszkaniowy należy to uwzględnić i dobrać właściwe rozwiązania.