Jak rozliczać dotacje?

Od kiedy jesteśmy członkami Unii Europejskiej, to znacznie polepszyła się sytuacja gospodarcza kraju. Mamy więcej inwestycji dla ogółu społeczeństwa, a także znacznie się zmniejsza bezrobocie, przez nowe firmy, które powstały dzięki środkom unijnym. 

Kto rozlicza dotacje unijne?  

rozliczanie dotacjiKażda osoba, która chce założyć firmę i nie ma na to środków, to może się ubiegać o dofinansowanie na tej cel. Oczywiście trzeba spełnić szereg wymagań, aby dostać pożądaną kwotę pieniędzy. Jeżeli mamy dobry pomysł i biznes plan skrupulatnie przemyślany, to mamy spore szanse na ich otrzymanie. Przy złożeniu wniosku, wypełnia się sporo formalności, no i jednym z cięższych aspektów całego przedsięwzięcia jest dokładne wyliczenie ile pieniędzy potrzebujemy i na co je wydamy. Rozliczanie dotacji musi nastąpić dokładnie co do złotówki. Od momentu otrzymania dotacji, mamy rok czasu na jej wydatkowanie zgodnie z założonymi w biznes planie celami. Nie możemy tego nagle zrobić, gdyż będziemy musieli przedstawić faktury i rachunki potwierdzające dokonany wydatek. Na rynku usługowym działa sporo firm, które pomagają przyszłym przedsiębiorcom z uzupełnieniem wniosku, sporządzeniem biznes planu, a potem z rozliczeniem otrzymanej dotacji. Wszystko musi być wykonane bardzo dokładnie, gdyż osoby odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków o środki unijne, skrupulatnie je sprawdzają i rozliczają każdą wydaną złotówkę. Statystycznie wnioski składa około tysiąc osób rocznie, a tylko około sześciuset udaje się ją dostać. 

Środki unijne nie są nieograniczone, bo mamy do nich dostęp już tylko do dwa tysiące dwudziestego roku, więc niewiele czasu zostało przyszłym przedsiębiorcom. Warto korzystać z dotacji, bo są to bezzwrotne środki, na podstawie których musimy założyć firmę i prowadzić ją minimum przez dwa lata.