Jak urządzić nowoczesny dom? – odkurzacze centralne i inne ważne elementy

Dom, który jest nowoczesny powinien być też wygodny i poniekąd wyręczać właściciela w codziennych obowiązkach, lub przynajmniej je upraszczać. Oto kilka rozwiązań, doskonale wpisujących się w ideę przyszłościowych domów.

Na jakiej zasadzie działają odkurzacze centralne?

odkurzacz centralnySwoją pomysłowością i wygodą odkurzanie centralne z pewnością przewyższa tradycyjne odkurzacze. Cały system składa się z jednostki centralnej, umieszczanej zazwyczaj w kotłowni, garażu piwnicy lub innym pomieszczeniu gospodarczym, systemu rur i gniazd ssących. Umożliwia to wygodne odkurzanie i docieranie do wszystkich pomieszczeń, bez dźwigania odkurzacza. W tradycyjnych odkurzaczach przenośnych (nawet najlepszych lub wodnych) podczas sprzątania powietrze przechodzi przez filtr lub worek wracając z powrotem do pomieszczenia. Odkurzacze centralne zaś po wstępnym oczyszczeniu wydmuchują je na zewnątrz. Dzięki temu powietrze w domu jest czyste i pozbawione bakterii, roztoczy i innych mikroorganizmów. Wobec tego jest to optymalne rozwiązanie dla alergików. Kolejną zaletą odkurzania centralnego jest niski poziom hałasu – ten generowany jest przez jednostkę centralną umieszczoną w pomieszczeniu gospodarczym, dlatego go nie słyszymy. Poziom głośności jest zbliżony do tego, generowanego przez tradycyjny odkurzacz. Odkurzacze centralne mają dwie główne wady:

  • cena instalacji wraz z wszystkimi elementami jest droga (ok. 6000 złotych), za to ekonomiczna w eksploatacji,
  • ich montaż najlepiej przeprowadzić podczas budowy lub remontu domu i dokładnie zaplanować (co nie oznacza, że jego umieszczenie w gotowym domu jest niemożliwe).

Niektórzy nieco sceptycznie patrzą jeszcze na odkurzanie centralne, za to ci, którzy się na nie zdecydowali bardzo je sobie chwalą.

Czy plisy nadadzą się do nowoczesnego domu?

plisyRolety są bardzo ważnym wyposażeniem każdego mieszkania. Przede wszystkim chronią nas przed oślepiającymi promieniami słonecznymi, jednocześnie wpuszczając potrzebną ilość światła. Popularnymi ostatnio modelami są plisy i rolety dzień-noc. Te drugie są dobrym rozwiązaniem dla migrenowców i osób sypiających w dzień. Składają się one z dwóch naprzemiennych materiałów – kryjącego i przepuszczającego promienie słoneczne. Pasy te nachodzą na siebie podczas zwijania, co pozwala na precyzyjne zaciemnienie. Istnieje także możliwość całkowitego zwinięcia rolety. Dzięki tak prostej, lecz skutecznej metodzie cały czas zyskują na popularności. Plisy zaś wyróżniają się możliwością podnoszenia i opuszczania zarówno z góry, jak i od dołu. To umożliwia optymalne ustawienie rolety np. na tzw. zazdroskę. Plisy są łatwe w montażu i demontażu oraz można je prać w pralce. Innym (i poniekąd lepszym) rozwiązaniem są rolety zewnętrzne. Przede wszystkim opóźniają one czas włamania do domu oraz zapewniają doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną. Są odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Rolety zewnętrzne latem bardzo dobrze chronią przed nagrzewaniem się pomieszczenia, zaś zimą przed utratą ciepła. Ich główną wadą jest znacznie wyższa cena niż w przypadku rolet wewnętrznych. Warto jednak je rozważyć – z pewnością posłużą nam znacznie dłużej.

Klimatyzacja w nowoczesnym domu to podstawa

KlimatyzacjaO zaletach, jakie niesie za sobą klimatyzacja domowa z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Niektórzy jednak twierdzą, że jest to przesada. Mogą się mylić, ponieważ klimatyzacja średniej klasy do średnich pomieszczeń wynosi ok. 1500-2000 złotych. To dosyć rozsądna cena w zamian za chłodne lata przed wiele sezonów. Należy jedynie wziąć pod uwagę koszty eksploatacji (tutaj łączna kwota wygląda mniej korzystnie) oraz jej coroczne serwisowanie. Z kolei sprytną formą ogrzewania jest rekuperacja, która pozwala na znaczne oszczędności. Zapewnia ona świeże powietrze przez cały rok, we wszystkich pomieszczeniach dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła.


Tekst napisano z pomocą:


Podsumowanie

Rekuperacja to bardzo przyszłościowe rozwiązanie, jego mankamentem jest jedynie wysoki koszt, który zależy głównie od metrażu. W średnim mieszkaniu wyniesie nas od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Biorąc jednak pod uwagę koszty innych sposobów ogrzewania i bardzo taniej eksploatacji, możemy mieć pewność, że rekuperacja szybko nam się zwróci.