Jak wyposażyć przedszkole integracyjne?

Dość specyficznym rodzajem przedszkola jest z całą pewnością przedszkole integracyjne. Jednak może się okazać, że wysłanie dziecka do takiego przedszkola nauczy go o wiele więcej niż pobyt w zwykłym przedszkolu. Trzeba jednak zwrócić szczególna uwagę na to jak wyposażone jest przedszkole integracyjne i czy zapewnia całkowite bezpieczeństwo dla wszystkich dzieci.

Jakie przedszkola możemy wybrać – przedszkole integracyjne

PrzedszkoleNa samym początku warto w ogóle sprecyzować co oznacza przedszkole integracyjne. Jest to placówka, w której naukę mogą pobierać dzieci zarówno zdrowe jak i dzieci z jakiegoś rodzaju zaburzeniami zdrowotnymi. W tym przypadku chodzi o różnego rodzaju zaburzenia w rozwoju psychicznym i fizycznym. Są to dzieci z różnymi stopniami niepełnosprawności. Grupy dzieci w tego rodzaju przedszkolu są mniejsze niż w tradycyjnych. W każdej z grup znajdują się dzieci zdrowe i kilkoro dzieci niepełnosprawnych. Trzeba doszukiwać się samych plusów w tego rodzaju rozwiązaniu. Dzieci zdrowe przebywające w takiej grupie uczą się opieki nad chorymi kolegami. Przede wszystkim nie można zapominać, że te dzieci będą wymagały większej troski i wyrozumiałości. Dlatego właśnie dzieci w przedszkolu integracyjnym oprócz nauki alfabetu i kolorów będą również uczyły się empatii i tolerancji. Wykształtuje się w nich specjalnego rodzaju potrzeba pomagania. Oczywiście rodzic, który chce wysłać swoje dziecko do takiego przedszkola z całą pewnością również musi być niezwykle tolerancyjny. Jednak jeśli z jakiś powodów przedszkole integracyjne nie spełni jego oczekiwań, może zdecydować się na inne możliwości. Może wybierać pomiędzy przedszkolem tradycyjnym, albo swój wybór skupić na przedszkolu profilowanych. Wśród ich oferty znajdziemy przedszkole:

  • językowe
  • sportowe
  • artystyczne
  • wyznaniowe

Trzeba zauważyć, że sporą popularnością cieszą się przedszkola językowe. Najczęściej spotkać się można z tym, że jest to przedszkole anglojęzyczne, takie jak w Bydgoszczy. W nim dzieci uczą się języka obcego poprzez przyswajanie piosenek i wierszy,. Niektóre zajęcia i ćwiczenia są prowadzone w języku angielskim.

Windy dla niepełnosprawnych – niezbędne wyposażenie

Windy dla niepełnosprawnychWracając jednak do przedszkoli integracyjnych trzeba wspomnieć o tym, że będzie one różniło się od innych nie tylko sposobem prowadzenia zajęć ale również wyposażeniem. Oczywiście będą to elementy szczególnie ważne dla tych rodziców, którzy wysyłają do przedszkola swoje niepełnosprawne dziecko. Mają one na celu ułatwić wykonywanie niektórych czynności oraz zapewnić wzmożone bezpieczeństwo podczas pobytu w przedszkolu. Z całą pewnością w każdym przedszkolu integracyjnym znaleźć się muszą windy dla niepełnosprawnych. Nawet jeśli przedszkole jest budynkiem parterowym, trudność mogą stanowić nawet cztery schody przy wejściu. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, aby każda klatka schodowa została wyposażona w platformę do wózków. Z całą pewnością będzie to element, który wpłynie na podjęcie decyzji przez rodzica. Oczywiście sprawę mogą rozwiązać również windy osobowe. Jednak aby taką umieścić w budynku trzeba spełnić określone wymagania.

Balustrady dla bezpieczeństwa wszystkich dzieciaków

balustradaJest również kilka elementów o które warto zadbać w każdym rodzaju przedszkola, oczywiście w przedszkolu integracyjnym ze szczególnym priorytetem. Będą to z całą pewnością balustrady przy schodach oraz na tarasie i balkonie, jeśli takie są. Oczywiście dzieci muszą być pod stałą kontrolą opiekunów, jednak w przypadku kiedy któreś z dzieci wymknie się spod uwagi z całą pewnością balustrada może zapewnić mu dodatkowe bezpieczeństwo. Mogą one również stanowić pewnego rodzaju ułatwienie w poruszaniu dla dzieci niepełnosprawnych. Ważne będzie również to jakie znaczenie mają zamontowane na terenie przedszkoli ogrodzenia. Nie można zapominać o tym, że jeśli teren przedszkola nie zostanie ogrodzony, może to stanowić naprawdę spore niebezpieczeństwo dla dzieci. Mogą one wtedy bez przeszkód teren przedszkola i dostać się na przykład na ulicę.


Tekst powstał z pomocą:

  • Komodo-windy.pl – windy osobowe i gastronomiczne
  • Parenting.pl – artykuł o przedszkolu integracyjnym
  • Sezamkowe.com – przedszkole intergacyjne i językowe
  • Irkopol.pl – bramy, balustrady oraz usługi ślusarskie

Podsumowując

Wyposażenie przedszkola integracyjnego będzie z całą pewnością ważne i trzeba na niektóre elementy zwrócić szczególną uwagę. Nie można jednak zapominać o tym, że najważniejsze będzie bezpieczeństwo dzieci, które w każdym przedszkolu musi zostać zapewnione.