Jak zorganizować tanie wesele?

Wiele młodych par, wstrzymuje się z wejściem w związek małżeński z powodu dużych kosztów wiążących się z wyprawą wesela. Jedni decydują się na śluby cywilne z paroma osobami lub tylko rodziną, a później zapraszają na domowy obiad i ciasto z kawą. Istnieje jednak wiele sposobów na to jak zaoszczędzić na ślubnych wydatkach, a oto kilka z nich.

Odpowiednia pora roku na wesele

weseleNajbardziej popularnymi porami roku na wyprawę wesela jest wiosna i lato, w związku z tym restauracje dyktują sobie najwyższe ceny. Czemu więc nie zorganizować by wesela zimą lub późną jesienią? Podczas wesela i tak większość czasu spędzamy na sali bankietowej więc czy koniecznie musisz mieć piękną pogodę? Poza tym lato ani wiosna nie gwarantują Ci słońca, akurat w ten dzień, termin ślubu wybierasz dużo wcześniej, więc nie jesteś w stanie przewidzieć czy w dany dzień nie będzie padać. Dodatkowo na ceny dyktowane przez domy weselne, wpływa także dzień tygodnia. Podczas weekendu, często ceny są wyższe niż w tygodniu, pomyśl więc aby zorganizować ślub w tygodniu, wybierając datę gdzie następny dzień będzie wolny. Gdy jednak koniecznie decydujemy się na ciepłą porę roku, pomyślmy o zorganizowanie wesela w ogrodzie, jeżeli nie posiadamy własnego, może ktoś ze znajomych mógłby go udostępnić za drobną opłatą? W środku lata nie musimy martwić się o pogodę, zazwyczaj jest bardzo ciepło, a w razie deszczu osłonić nas może rozkładany namiot, którego wypożyczenie jest dużo tańsze niż wynajem sali weselnej.

Sala weselna z noclegiem czy wesele w domu?

Sala weselnaCzęsto niektórzy z naszych gości przyjeżdżają na nasze wesele z daleka, więc trzeba ich gdzieś przenocować. Zdecydowanie najdroższą opcją będzie wynajęcie sali z noclegiem, a szczególnie jeżeli pochodzimy z Warszawy. Stolica przoduje w cenach wyprawy wesel, większość nawet mniej renomowanych hoteli, życzy sobie wyższe ceny niż w mniejszych miastach. Dlatego zdecydowanie lepszą opcją będzie przenocowanie przyjeżdżających gości u siebie lub kogoś z rodziny. Aby Twoja sala miała niezapomniany klimat, nie musisz jej dekorować drogimi dodatkami. Wykonaj je samodzielnie, a będą one oryginalne i na pewno dużo tańsze. Możesz wykonać ozdobne świeczniki na stół chociaż by ze starych butelek uzupełniając je dodatkami. Ze starych puszek zrób lampiony. Zamiast kupować gotowe bukiety z kwiaciarni, sama zrób wiązanki. Możesz do tego użyć nawet polnych kwiatów. Nie kupuj drogich zaproszeń na ślub, które z kolei każdy później wyrzuca, zrób własnoręcznie zaproszenia, bądź wyślij je drogą elektroniczną, w dzisiejszych czasach prawie każdy posiada pocztę e-mailową.

Dj czy zespół na wesele?

Zespół muzyczny na weseluJeżeli wprowadzamy oszczędności, to zdecydowanie wynajmijmy dj. Ma on również swoje zalety tzn. szerszy repertuar wykonywanych utworów, zazwyczaj lepszy sprzęt dźwiękowy, umożliwia zamawianie piosenek na życzenie gości, a wielu z nich również decyduje się na poprowadzenie wesela w roli wodzireja. Natomiast fakt zespół weselny nadaje pewien klimat dzięki grze na własnych instrumentach i wykonywaniu samodzielnie przebojowych utworów, jednak nie zawsze one trafiają w gusta młodszych gości, dodatkowo nie koniecznie śpiewanie zawsze wychodzi im tak dobrze jakbyśmy tego chcieli, więc zamiast wynajmować profesjonalną kapele na wesele, która zapewne za swoje usługi odpowiednio sobie policzy, lepiej zainwestować w dobrego dj.

Stroje i obrączki nie zawsze z najwyższej półki

weselePierwsze co, to nie polecam kupować sukni ślubnej, wiele osób ma później problem z jej sprzedaniem. Oczywiście możesz kierować się myślą, „lepiej kupie sukienkę później ją sprzedam i koszty mi się zwrócą”, lecz nigdy nie wiesz kiedy Ci się zwrócą, a na pewno nie przed weselem. Jeżeli chcesz nietypową suknię, której nie możesz znaleźć w wypożyczalni, lepiej kup materiał i uszyj ją u krawcowej. Salony ślubne mają naprawdę ogromny wybór, nie tylko sukienek, ale także garniturów dla panów. Stawiaj na prostotę w wyborze obrączek, pamiętaj, że nie mają one stanowić codziennej ozdoby, a jedynie symbol zawarcia waszego związku, więc zamiast umieszczać na niej diamenciki czy mieszane złoto lepiej wygrawerować datę ślubu. Aby dodatkowo zaoszczędzić poszukaj w domu złotej biżuterii i zanieś ją do złotnika, żeby wykonał obrączki.


Tekst został napisany w oparciu o:


Podsumowanie

Zorganizowanie taniego wesela, na pewno będzie wymagało od nas więcej pracy, zaangażowania i pomysłowości niż zlecenie tego komuś, ale za to uzyskamy znaczne oszczędności w budżecie, więc chyba warto poświęcić trochę czasu?