Korzystanie z usług prawników w Polsce nie jest tak bardzo jeszcze rozpowszechnione jak w krajach zachodnich, jednak pomoc tego rodzaju fachowcach jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej potrzebna, dlatego dobrze wiedzieć w jakich sytuacjach prawnik może pomóc i jaki jest zakres pomocy jaką można uzyskać.

Czy pomoc prawna jest trudno osiągalna?

Porady prawne onlinePomoc prawna  jest to w ogólnym rozumieniu konkretny rodzaj usług wykonywanych na rzecz osób fizycznych lub też firm w celu ochrony ich interesów w świetle prawa. W myśl polskiego prawa pomoc prawną świadczą takie osoby jak:

 • prawnik
 • adwokat
 • radca prawny
 • notariusz

Osoby te mogą pomagać rozwiązać problemy prawne w takich sytuacjach czy też na takich obszarach jak:

 • doradztwo prawne
 • przygotowywanie aktów prawnych
 • przedstawicielstwo procesowe
 • sprawy karne

W praktyce przedstawicieli tak zwanych zawodów zaufania jest kilku, a co za tym idzie z różnymi sprawami powinniśmy iść do różnych fachowców, w praktyce zwykle najczęściej korzysta się z usług prawnika. W jakich zatem sytuacjach może pomóc prawnik?

Usługi prawne zapewni doświadczony prawnik

Prawnik na rozprawie sądowejJeśli chodzi o najczęściej prowadzone sprawy w Polsce to zwykle chodzi tu o prawo rodzinne, a konkretnie o taki rodzaj spraw jakim jest rozwód. Jako, że rozwody są na porządku dziennym w dzisiejszych czasach to dobrze zawczasu zorientować się w jaki sposób prawnik może nam pomóc przejść przez tę nie zbyt przyjemną sytuację życiową. Co zatem zapewni nam prawnik? Będzie nas reprezentował przed sądem, pomoże przygotować oskarżenie wobec współmałżonka, jeśli w grę wchodzi rozwód o winie, zbierze odpowiednie dowody i poprowadzi całą rozprawę, ale co więcej pomoże się on także psychicznie przygotować na to co może się wydarzyć. Co za tym idzie wybór dobrego prawnika jest kwestią bardzo istotną, jeśli sprawa ma się potoczyć po naszej myśli. Co więcej ten sam prawnik może także pomóc nam w walce o uzyskanie praw do opieki nad dziećmi, co jest zwykle bardzo trudną częścią każdej sprawy rozwodowej. Oczywiście ten rodzaj spraw to nie wszystko są jeszcze innego rodzaju sprawy i sytuacje w których pomoc dobrego prawnika może być nieoceniona.

Różnica między prawnikiem i adwokatem

Grupa adwokatówPojęcie prawnika i adwokata w Polsce funkcjonuje wymiennie, jednak warto wiedzieć, że to nie jest to samo i zgodnie z przepisami są to dwaj różni wykonawcy. Prawnikiem jest osoba z wyższym wykształceniem prawnicze, przy czym minimum musi ona posiadać tytuł magistra. Wbrew powszechnej opinii prawnik to najniższy stopień zawodowy w dziedzinie prawa, a co za tym idzie posiada on dość wąskie uprawnienia. Co za tym idzie w świetle prawa prawnik to w gruncie rzeczy przedsiębiorca świadczący usługi związane z doradztwem prawnym. Prawnik zgodnie z prawem ma możliwość otwarcia własnej kancelarii prawnej i udzielania porad prawnych. Ma on także możliwość reprezentowania swojego klienta w sądzie jednak w sposób ograniczony i nie w każdej sytuacji. Adwokat to natomiast najwyższy stopień jeśli chodzi o zawody prawnicze, a co za tym idzie ma on największy wachlarz uprawnień, uzyskanie tych uprawnień jest jednoznaczne z ukończeniem trzyletniego szkolenia aplikanckiego. Co za tym idzie adwokat może reprezentować klienta przed sądami wszystkich instancji i co za tym idzie może się on podjąć każdej sprawy z każdej gałęzi prawa, czyli takich jak:

 • prawa rodzinnego
 • prawa karnego
 • prawa gospodarczego
 • prawa administracyjnego

Co za tym idzie przy bardziej skomplikowanych sprawach potrzebny jest adwokat, przy tych prostszych z powodzeniem wystarczy prawnik.


Przydatne informacje dostępne są również na:

 • GP Goldwin – strona internetowa kancelarii prawniczej oferującej opiekę i pomoc prawną
 • Infor.pl – portal internetowy poświęcony zagadnieniom księgowości i prawa
 • Kancelarialuty.pl – strona internetowa kancelarii adwokackiej z Krakowa

Akapit podsumowujący

W dzisiejszych czasach nie brakuje sytuacji i czy tez problemów przy których rozwiązaniu pomoc prawnika może się okazać nieoceniona, pamiętajmy jednak o tym, że prawnik i adwokat to nie jedno i to samo i w niektórych przypadkach, tych bardziej skomplikowanych pomoc prawnika może się nie okazać wystarczająca. Dlatego warto wiedzieć w jakim przypadku jakiej pomocy możemy potrzebować i do kogo się zgłosić.