Czy kosmetyczka musi przejść szkolenie BHP?

Każdy zawód wiąże się z jakimś ryzykiem. Może ono być oczywiście mniejsze lub większe w zależności od wykonywanych działań. Także kosmetyczka musi codziennie mierzyć się z pewnymi zagrożeniami, które powinna znać i im w miarę możliwości przeciwdziałać. Po to potrzebne są szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenie BHP dla kosmetyczek

szkolenia BHP przez InternetNie można prawidłowo wykonywać swojej profesji, jeżeli nie wie się na co zwrócić uwagę, aby nie narażać siebie ani klienta na niebezpieczeństwo na przykład zarażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. Kosmetyczka musi na przykład właściwie dezynfekować użytkowane narzędzia, a produkty jednorazowe bezwzględnie wyrzucać za każdym razem, kiedy zostaną wykorzystane. Istnieją także przepisy określające jak powinno być urządzone pomieszczenie przystosowane do wykonywania zabiegów kosmetycznych. Nie jest to więc rzecz dowolna. Każdy zakład kosmetyczny musi spełniać ustalone standardy. Wtedy niestraszna będzie żadna kontrola inspektora pracy czy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jakie zagadnienia może obejmować kurs BHP dla kosmetyczki:

  • zagadnienia prawne
  • kwestie dotyczące pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej
  • sprawy dotyczące czynników chemicznie szkodliwych
  • zagadnienia odnośnie zagrożeń biologicznych
  • zasady dezynfekcji
  • możliwe błędy popełniane w zakładach kosmetycznych
  • kwestia segregowania odpadów

Można odbyć takie szkolenie BHP w Warszawie. Pewnie są także organizowane w innych miejscowościach. Jeżeli jednak nie, to można skorzystać ze szkolenia BHP przez Internet. To wygodna forma, pozwalająca zdobyć potrzebną wiedzę, wtedy kiedy ma się akurat czas.

Makijaż permanentny ust a higiena

makijaż permanentny ust i brwiMakijażu permanentnego nie należy kojarzyć z codziennym malowaniem dla zwykłego podkreślenia walorów urody. Jest to raczej forma trwałego tuszowania niedoskonałości. Pozwala nadać pełniejszego wyglądu ustom, podkreślić kształt brwi, dodać wyrazistości spojrzeniu. Jest to świetny sposób dla osób nie mogących sobie z różnych względów pozwolić na codzienne malowanie lub po prostu dla leniwych. Ponieważ taki makijaż aplikuje się pod skórę, na podobnej zasadzie jak tatuaż, potrzebne jest zachowanie najwyższych standardów higieny. Bez znaczenia właściwie czy wykonujemy makijaż permanentny oczu, ust czy brwi. Stosuje się do tego jednorazowe igły, które należy po zabiegu niezwłocznie wyrzucić. Farby stosowane w takim zabiegu są pochodzenia naturalnego, a więc są polecane także dla alergików, nawet dla tych, którzy nie mogą się malować za pomocą zwykłych kosmetyków na co dzień. Niektóre tego typi zabiegi mogą być bolesne, ale stosuje się krem, który znieczula. Przynajmniej uczestnicząc jako obserwator w robieniu makijażu permanentnego ust w Poznaniu widziałam, że taki specyfik był stosowany. Warto także wiedzieć, że taki makijaż musi być wykonany dwukrotnie w odstępie dwóch tygodni, aby efekt był zadowalający.

Higiena przy makijażu permanentnym oczu

makijaż permanentny oczuW przypadku tatuaży często ludzie nie mają wątpliwości, że gabinet musi być sterylny. W przypadku kosmetyczki często natomiast spotykam się z myśleniem, że przecież ona nic takiego nie robi, żeby musiał u niej panować bezwzględny porządek. Wielu osobom wydaje się, że zakład można otworzyć ot tak i nie zdają sobie sprawy, ile przepisów trzeba brać przy tym pod uwagę. Nie każda kosmetyczka robi makijaż permanentny brwi czy innych elementów twarzy, ale każda musi mieć higienicznie zorganizowany gabinet. W przeciwnym razie można się łatwo zarazić grypą, paciorkowcami, a nawet gruźlicą. Przy makijażu permanentnym ważne jest szczególnie, aby korzystać z usług dyplomowanej linergistki. Przy tym przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest posiadanie niektórych chorób lub bycie w ciąży.

 


Źródła informacji związanych z tematem:

  • Kobieta.pl – portal internetowy poświęcony zdrowiu i urodzie kobiet
  • Szkolenia-bhponline.pl – strona internetowa firmy oferującej szkolenia BHP przez Internet
  • Permanentnypoznan.com – witryna internetowa salonu z Poznania wykonującego makijaż permanentny oczu

Podsumowanie

Kurs BHP to rzecz, którą musi przejść nie tylko człowiek wykonujący zawód, który od razu kojarzy się z niebezpieczeństwem, jak np. budowlaniec. Istnieje wiele zagrożeń innego typu, nie tego mechanicznego. Często nawet mogą być one gorsze, ponieważ atakują niespodziewanie, a poza tym ludzie często je bagatelizują. Dlatego osoba planująca zostać kosmetyczką także musi przejść szkolenie BHP i przestrzegać przepisów w swoim salonie.