Kotły gazowe dwufunkcyjne buderus

Era pieców tzw. kopciuchów już minęła. Oczywiście jeszcze pokutują one w starych domach czy kamienicach. Możemy jeszcze spotkać piece kaflowe czy krystki, ale w nowym budownictwie przeważają już piece gazowe. Wiele osób, które wraz z upływem czasu zostało w naturalny sposób zmuszonych do wymiany ze starości źródła ciepła też zdecydowało się już na ogrzewanie gazowe.

Wybór kotła buderus dwufunkcyjnego

kocioł buderus dwufunkcyjnyWybór wśród kotłów jest ogromny. Wszystko zależy przede wszystkim od metrażu mieszkania. Im większy metraż tym więcej funkcji i wydajność pieca powinna wzrastać. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym i mamy przyłącze gazowe do ogrzewania wody i pomieszczeń wówczas sprawdzi się kocioł buderus dwufunkcyjny. Dobrze by było gdyby był kondensacyjny. Wówczas będzie bardzo ekonomiczny. Oczywiście dobrze by było zdecydować się także na dodatkowy kocioł do grzania wady. Zyskamy jeszcze więcej finansowo w ten sposób. Koszt założenia takiego pieca wraz z kotłem na wodę do ogrzania około 100 m2 domu to 20 tys złotych. Możemy skorzystać z programu pomocowego „Czyste powietrze”, który sfinansuje nam ze środków Unii Europejskiej część tego kosztu. Stopień refundacji zależy od dochodów w naszym gospodarstwie. Należy też zaznaczyć, że dofinansowanie dotyczy wymiany źródła ciepła a nie jego pierwotnego założenia. Jest to zachęta dla przejścia z ogrzewania węglowego na bardziej ekologiczne. Może warto o tym pomyśleć.

Ogrzewanie domu piecem dwufunkcyjnym jest bardzo ekonomiczne. Oczywiście pod warunkiem, że nasz dom został do tego dobrze przygotowany. Jeśli budynek jest ocieplony grubym styropianem, jeśli mamy pasywne okna i drzwi, jeśli zadbaliśmy o ocieplenie poddasza np. pianą to koszt ogrzewania 100 m2 mieszkania to około 650 zł przy temperaturach -10 st. C.