Kuchnia jest praktycznie najważniejszym miejscem w każdym domu. To tu domownicy spędzają większość czasu gotując, jedząc a nawet i rozmawiając. Jej wygląd i funkcjonalność są zatem bardzo ważne. Dlatego tak wiele osób chcących wyremontować to pomieszczenie i stworzyć swoją kuchnię marzeń ma problem z dokonaniem wyboru dotyczącego konkretnych rozwiązań.

Przestrzeń kuchenna – meble kuchenne

Meble kuchenneKluczowym elementem aranżowania kuchni jest wybór mebli. Meble znajdujące się w tym pomieszczeniu muszą sprostać wielu wymaganiom. W pierwszej kolejności muszą być one odporne na zarysowania i zabrudzenia, o które jak wiadomo w kuchni nietrudno. Po drugie, muszą one być funkcjonalne. Jak w żadnym innym w pomieszczeniu, tak w kuchni potrzebne jest wyposażenie, które pozwoli na jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni i da wygodę jej użytkowania. Po trzecie, jak w każdym pomieszczeniu tak i w kuchni przywiązujemy dużą wagę do wyglądu mebli. Krótko mówiąc, od kuchennych mebli oczekujemy wytrzymałości, funkcjonalności i ciekawego wyglądu. Znalezienie wyposażenia spełniającego te kryteria jednak nie jest takie łatwe.

Kuchnia skrojona na miarę naszych potrzeb – meble na wymiar

blaty kamienneFunkcjonalne i użyteczne meble to takie, które doskonale odpowiadają nam i naszej kuchni. To znaczy mają parametry dostosowane do naszych możliwości. Znalezienie takich gotowych mebli może się okazać nie lada wyzwaniem, o ile w ogóle jest to możliwe. Dlatego chcąc możliwie najlepiej zagospodarować kuchenną przestrzeń warto zdecydować się na zakup mebli robionych na wymiar. Firm zajmujących się świadczeniem tego rodzaju usług obecnie na rynku jest sporo, dlatego znalezienie oferty odpowiadającej naszym możliwościom finansowym nie powinno stanowić problemu. Wykonanie takie zlecenia rozpoczyna się od dokonania pomiaru kuchni, ustalenia jakie szafki mają wejść w skład zabudowy oraz tego z jakiego materiału maja one zostać wykonane i w jakim kolorze. Na bazie tych ustaleń powstaje projekt, który przedstawiany jest zleceniodawcy do akceptacji, a następnie jest on realizowany. Wybór kuchni na wymiar daje pewność, że rozwiązania na które się zdecydowaliśmy będą dokładnie tym czego potrzebujemy i chcemy.

Szafki a blaty kuchenne

blaty kuchenneWybór szafek to jednak nie wszystko, kluczowym elementem każdej kuchni jest blat. Bez względu na to czy decydujemy się na skompletowanie mebli kuchennych z oferty sklepowej, czy zlecamy ich wykonanie na wymiar, musimy dobrać do nich odpowiedni blat. Czym należy się kierować wybierając go? Musi on pasować do szafek. Pasować, czyli może być w podobnej tonacji jak one, lub być kontrastowy. Oba rozwiązania prezentują się bardzo dobrze. Co ważniejsze jednak, musi on być bardzo trwały. Blat to miejsce najbardziej podatne na zadrapania, działanie wysokich temperatur i wilgoci. Dlatego przy jego wyborze zwrócić należy szczególną uwagę na materiał z jakiego został wykonany.

Trwałe blaty – blaty kamienne

Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o blaty kuchenne okazują się te wykonane z kamienia. Najczęściej są one zrobione z marmuru bądź granitu, co gwarantuje ich trwałość. Kamień wykazuje się bardzo wysoką odpornością na działanie:

  • wysokich i niskich temperatur,
  • wilgoci
  • różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych,

a także, co ważne, jest on odporny na różnego rodzaju grzyby i pleśń. Czynniki te decydują o jego trwałości, dlatego wiele osób przy remoncie kuchni decyduje się na zakup właśnie blatu kamiennego. Dodatkowo, co nie pozostaje bez znaczenia, takie blaty prezentują się bardzo elegancko i stanowią one ozdobę kuchni.


Więcej inspiracji kuchennych:


Reasumując:

Kuchnia marzeń to nie tylko piękna i nowocześnie wyglądająca przestrzeń, ale miejsce spełniające nasze oczekiwania w którym dobrze się czujemy i łatwo się nam w nim porusza. Dobra kuchnia to taka, która jest dopasowana do naszych potrzeb, a nie tylko do panujących trendów. Nie warto tworzyć pięknego i niefunkcjonalnego pomieszczenia, bo szybko ono nam zbrzydnie i przestanie być sercem domu.