W dzisiejszym świecie wśród mieszkańców krajów rozwiniętych maleje przywiązanie do kwestii posiadania rzeczy na własność. Coraz powszechniejsze okazuje się współdzielenie dóbr, poczynając od samochodów, poprzez mieszkania, narzędzia czy profesjonalny sprzęt aż po ubrania.

Idea współdzielenia pojazdów

wypożyczalnia samochodów Gdańsk tanioInwestycja we własny samochód jeszcze kilkanaście lat temu wydawała się dla większości Polaków czymś oczywistym. Nie wspominając nawet o podkreśleniu statusu posiadaniem pojazdu z górnej półki, funkcjonowanie bez auta było niezwykle utrudnione. Od pewnego czasu nasilają się tendencje do ograniczenia ilości samochodów w zatłoczonych miastach. Promowane jest wypożyczanie lub współdzielenie na różnych zasadach aut, które służą tylko do okazyjnych przejazdów bądź dojeżdżania do pracy. Szczególnie gdy jesteśmy w jakimś miejscu, na przykład Trójmieście, na krótko i nie dysponujemy własnym autem, zamiast dzwonić po taksówkę możemy samochód wynająć na określony czas. Najszybciej znajdziemy dane firm zajmujących się odpłatnym udostępnianiem aut wyszukując w internecie słowa „wypożyczalnia samochodów Gdańsk tanio”. Znajdziemy wtedy oferty wynajmu samochodów przedstawione przez wypożyczalnie, ale również współdzielone przez prywatnych użytkowników bądź wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy. W Trójmieście od niedawna istnieje nowa usługa wynajmu niewielkich miejskich samochodów na godziny, która może okazać się alternatywą korzystną pod względem cenowym dla taksówek, a pod względem komfortu – dla komunikacji miejskiej. Jeżeli zależy nam na kilkudniowym korzystaniu z auta, wtedy tradycyjna wypożyczalnia będzie najlepszym wyborem.

Współdzielenie samochodów w naszym kraju dopiero zaczyna funkcjonować, ale biorąc pod uwagę stale rosnącą ilość użytkowników aplikacji służących temu celowi może się w Polsce przyjąć bardzo dobrze. Zrezygnowanie z posiadania własnego auta może okazać się korzystne zarówno dla środowiska, jak i portfela.