Lecznicze działanie ultradźwięków

 

Terapia z wykorzystaniem ultradźwięków to zupełnie bezbolesny i niezwykle skuteczny zabieg, który łagodzi wiele dolegliwości. Lista wskazań jest bardzo długa, ale przede wszystkim ultradźwięki pomocne są w leczeniu zwyrodnień kręgosłupa, stanów pourazowych oraz chorób reumatycznych. W każdym przypadku w celu podwyższenia skuteczności konieczne są regularne wizyty w gabinecie zabiegowym. 

Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków

terapia ultradźwiękowaZabieg ten polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o odpowiedniej częstotliwości. Częstotliwość ta jest na tyle wysoka, że dla ludzkiego ucha są to niesłyszalne dźwięki. Drgania, które powstają na skutek fal dźwiękowych prowadzą do masażu tkanek i to działanie właśnie ma zdrowotne właściwości. Dodatkowo, podczas uwalniania się dźwięków powstaje efekt cieplny, który poprawia ukrwienie organizmu, wzmaga procesy utleniania, co w efekcie poprawia pracę masowanych partii ciała, a terapia ultradźwiękowa przynosi jeszcze więcej korzyści. Pierwszym i natychmiastowo odczuwanym efektem jest niwelowanie dolegliwości bólowych, natomiast długofalowe i regularne poddawanie się terapii ultradźwiękowej rozluźnia napięte partie mięśni, wspomaga gojenie ran, ale także redukuje przykurcze. Terapia ta ma również znaczenie dla estetyki, gdyż fale ultradźwiękowe łagodzą wygląd blizn i pobudzają zniszczone warstwy naskórka i skóry właściwej do regeneracji, co przynosi spektakularne efekty m.in. u osób z rozległymi poparzeniami.

Jak każdy zabieg, terapia ultradźwiękowa może przynosić efekty uboczne, dlatego należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, który wskaże, czy taka terapia przyniesie pożądane efekty. Zabiegi te są również częścią turnusów rehabilitacyjnych, na które może skierować nas lekarz prowadzący w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego tym lepiej porozmawiać ze swoim lekarzem na ten temat.