Magazynowanie paszy objętościowej dla krów mlecznych

 

Bydło mleczne wymaga odpowiedniego żywienia, aby było jak najbardziej wydajne. Tylko wtedy można liczyć na to, że krowy będą dawać dużo mleka wysokiej jakości. Aby tak się stało, warto wiedzieć, czym powinno się karmić krowy mleczne.

Przechowywanie pasz objętościowych w foliach kiszonkarskich

trwała folia do kiszonkiKażda krowa potrzebuje dwóch rodzajów karm. Pierwsza z nich to pasza objętościowa, czyli taka, która zawiera w swoim składzie dużo włókna surowego. Bardzo ważne jest też karmienie krów raz dziennie paszą treściwą, czyli taką, która zapewnia odpowiednią ilość białka i innych składników. Kiedy krowa znajduje się na pastwisku, sama żywi się paszą objętościową – mowa o trawach. W Polsce okres letni nie jest jednak zbyt długi, dlatego każdy hodowca musi przygotować się odpowiednio na jesień i zimę. Jak zakonserwować trawy i kukurydzę, by były zdatne do spożycia również po kilku miesiącach? Najlepszym rozwiązaniem jest kiszenie. Do tego procesu potrzebna jest trwała folia do kiszonki, którą można kupić w różnych sklepach – także w tych internetowych. Nie są to duże koszty, a folie wykonywane są z takich materiałów, które bardzo solidnie i dokładnie zabezpieczają kiszonkę. Proces fermentacji odbywający się w warunkach beztlenowych może trwać bardzo długo. W ten sposób pasza objętościowa konserwuje się. W okresie jesieni i zimy można spokojnie wybierać z folii konkretną część kiszonki i zadawać ją jako paszę zwierzętom.

Oczywiście w nieodpowiednich warunkach przechowywania kiszonka może się zepsuć – zwłaszcza wtedy, kiedy do wnętrza folii dochodzi powietrze. Fermentacja zachodzi bez udziału tlenu. Bakterie znajdujące się w kiszonkach są bardzo potrzebne krowom mlecznym, ponieważ regulują ich metabolizm. Chodzi przede wszystkim o bakterie kwasu mlekowego. Zawsze należy wybierać odpowiednią do potrzeb długość folii.