Malowanie proszkowe i inne czynności wykonywane przy aucie

Posiadając samochód należy o niego odpowiednio dbać. Liczy się dbanie o wygląd auta, ale także o jego stan techniczny. Istnieje wiele metod, aby zabezpieczyć swój samochód, jak i zadbać o jego wygląd. Jednym z takich zabiegów jest malowanie proszkowe. Również warto jest dbać o wnętrze swojego samochodu, bo to przecież w nim spędzamy dużo czasu.

Czym jest malowanie proszkowe i piaskowanie?

malowanie proszkowe karoseriiJeśli chodzi o felgi oraz inne metalowe elementy samochodu to aby je zabezpieczyć oraz poprawić ich wygląd stosuje się malowanie proszkowe. W Opolu istnieje zakład, który wykonuje właśnie takie malowanie na felgach. Dzięki siłom elektrostatycznym na malowanej powierzchni utrzymuje się farba. Malowanie proszkowe polega na nakładaniu farby, która jest w proszku. Nakładanie farby wykonuje się natryskiem:

 • elektrostatycznym
 • elektrokinetycznym

Poza tym dzięki malowaniu proszkowemu można nadać elementowi różny kolor. Gdy już nałoży się farbę na powierzchnię wykonaną z metalu, to zostaje ona podgrzana do temperatury z przedziału stu czterdziestu stopni do dwustu stopni Celsjusza. Podczas tego podgrzania farba ulega polimeryzacji, dzięki czemu elementy, na których wykonano taką warstwę są:

 • odporne na korozję
 • odporne na uszkodzenia
 • odporne na chemikalia
 • odporne na wysoką temperaturę

Piaskowanie jest procesem, który polega na oczyszczaniu powierzchni stalowych z wszelkiego zabrudzenia oraz rdzy. Piaskowanie na śląsku wykonywane jest przez osoby, które są ubrane w specjalne kombinezony. Poza tym podczas tych prac dostarczane jest powietrze dla robotników. Wdychanie oparów, które powstają podczas piaskowania grozić może nawet pylicą. Piaskowanie nie tylko wykonuje się piaskiem, ale także przy pomocy szkła, żwiru, a czasem nawet rozłupanych skorupek kokosowych.

Czy dywaniki samochodowe welurowe to dobry pomysł?

dywaniki samochodoweChcąc zachować porządek w samochodzie stosuje się między innymi dywaniki samochodowe. Takie dywaniki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak:

 • guma
 • welur
 • aluminium

Dywaniki samochodowe welurowe, które można znaleźć w sklepie prezentują się na pewno dobrze w samochodzie, jednak taki rodzaj dywaników nadaje się na wiosnę oraz na lato. Jednak gdy na zewnątrz panuje wilgoć, jak jesienią oraz zimą to lepszym rozwiązaniem będą dywaniki samochodowe gumowe. W sklepach można znaleźć wiele różnych modeli, które dopasowują się do różnych modeli samochodów. Dywaniki gumowe posiadają do tego specjalne rowki, w których gromadzi się woda, której łatwo się można pozbyć. Poza tym dywaniki samochodowe z drugiej strony zawsze są pokryte materiałem oraz strukturą, która uniemożliwia przesuwanie się takich dywaników podczas użytkowania. Także na rynku można znaleźć dywaniki aluminiowe, które charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz trwałością.

Rękawice robocze i inne zabezpieczenie podczas prac przy samochodzie

rękawice roboczePodczas prac remontowych oraz konserwacyjny samochodu należy pamiętać także o specjalnym zabezpieczeniu, szczególnie ubraniach roboczych. Ważne jest obuwie robocze, które uchroni stopę przed uszkodzeniami. Sklep z obuwiem roboczym oferuje duży wybór takiego obuwia. Jednak najlepszymi rozwiązaniami są buty, które posiadają wzmacniany nosek. Także podczas prac przy samochodach bardzo ważne są dłonie. Dlatego producent rękawic roboczych oferuje duży wybór tych produktów. Wykonane są one z innych materiałów i mają inne właściwości. W sklepach z odzieżą robocza każdy mechanik znajdzie odpowiednie rękawice dla siebie, które zabezpieczą mu dłonie.

 


Więcej na temat poruszanych zagadnień na:

 • Moto.pl – portal internetowy z wiadomościami i artykułami motoryzacyjnymi
 • Lakierniatecza.pl – strona internetowa firmy wykonującej malowanie proszkowe
 • Motoryzacyjny.pl – sklep internetowy sprzedający gumowe dywaniki samochodowe

Podsumowanie

Dbanie o własne auto jest bardzo ważne. To dzięki temu działa ono niezawodnie, ale także prezentuje się zacnie. Należy pamiętać, że wygląd samochodu jest ważny, ale także i to, czy działa on sprawnie i jest bez awaryjny.