Manufaktura Bolesławiec – tradycja czy nowoczesność?

Ceramika z Bolesławca znana jest na całym świecie. Oczywiście ogromną popularnością cieszy się także w Polsce. Jej charakterystyczne, klasyczne, kobaltowe wzory od lat zdobią nie jeden dom. Jednak niewiele osób wie, że ta ceramika nie pochodzi od jednej firmy. 

Nowoczesne manufaktury w Bolesławcu

nowoczesna manufaktura bolesławiecW tym dolnośląskim miasteczku mieści się wiele zakładów produkujących słynną ceramikę. Stale się one rozwijają zachowując jednocześnie połączenie z wielowiekową tradycją. Czy to tradycyjny zakład czy nowoczesna manufaktura bolesławiec słynie właśnie z nich. W takich miejscach możemy znaleźć prawdziwe cuda. Większość manufaktur stawia nie tylko na tradycję, ale i nowoczesność. Znajdziemy więc tam także wzory bardziej pasujące do nowoczesnych, skandynawskich wnętrz. Jednak takie miejsca wykorzystują zarówno współczesną technologię jak i czerpią z tradycji rzemieślniczych. Dlatego wśród bolesławickiej ceramiki znajdziemy też przedmioty jedyne w swoimi rodzaju, unikaty, wykonane ręcznie przez artystę. Wtedy na spodzie naczynia widnieje jego podpis, który jest potwierdzeniem unikatowości. Dodatkowo liczne bolesławieckie zakłady starają się cały czas urozmaicać swój asortyment. Oprócz kubków i dzbanków znajdziemy w nich także bardziej nietypowe wytwory – ceramiczne zegary, bombki i inne. Powstają także kolekcje okazjonalne, dedykowane – na przykład świąteczne czy skupione na konkretnym motywie z polskiej kultury.

Tym bardziej, szukając zastawy do domu lub prezentu, warto zwiedzić kilka manufaktur – dzięki temu dobrze poznamy ich asortyment. Oczywiście, oprócz osobistej wizyty, w sukurs przychodzi nam także internet, gdzie możemy zamówić wiele pięknych dział bolesławickich artystów. Warto również odwiedzić to miast w sierpniu, gdy odbywa się święto ceramiki i osobiście przekonać o kunszcie wykonawców z lokalnych manufaktur.