Myjnia bezdotykowa czy mycie ręczne?

Każdy z nas przynajmniej kilka razy w roku korzysta z myjni. Brudne auto nie tylko nieelegancko się prezentuje ale dodatkowo drobiny piachu i inne zanieczyszczenia mogą powodować rysy na lakierze. Wielu posiadaczy aut od dawna głowi się nad tym, który sposób mycia auta jest lepszy. W poniższym artykule pomożemy rozwiązać ten problem.

Myjnia bezdotykowa – wady i zalety

myjnia automatycznaCoraz częściej przy stacjach benzynowych pojawiają się również myjnie bezdotykowe. To czym najczęściej przyciągają klientów to zdecydowanie niski koszt. Za parę złotych możemy całkowicie umyć samochód, a także nawoskować i nabłyszczyć. Poza tym, mamy możliwość samodzielnego wyboru ceny, a także programu mycia. Mając auto lekko brudne, możemy je po prostu spłukać za pomocą strumienia wody. Poza tym myjnia dostępna jest przez całą dobę, a ja jej obsługa jest nieskomplikowana. Zdecydowanie zaletą jest także fakt, że mycie odbywa się bez stosowania szczotek czy gąbek, w związku z czym inwazyjność tego sposobu i szansa zarysowania lakieru drobinami piasku są praktycznie niemożliwe. Jednak to co jest zdecydowanie największą zaletą i w znacznym stopniu przeważa nad tradycyjnymi metodami czyszczenia samochodu jest woda, która nie zostawia zacieków po wyschnięciu. Jednak każdy medal ma dwie strony w związku z czym i tutaj istnieją pewne wady:

  • brak możliwości wysuszenia auta po myciu, co może grozić przymarzaniem uszczelek itp.
  • ograniczenie do co pory roku
  • dla bezpieczeństwa zalecana jest zmiana ubioru
  • posługiwanie się wysokociśnieniową lancą, wymaga pewnej siły i sprawności

Auto też ma kontakt tylko z wysokim ciśnieniem strumienia wody w związku z czym trzeba liczyć się z pewnymi niedokładnościami

Filtry do wody, a mycie auta

filtr do wodyWarto jednak skupić się na ty co szczególnie wyróżnia myjnie samoobsługowe od mycia ręcznego. Zdarza się, że myjąc auto w domu i pozostawiając je do wyschnięcia, po powrocie zastajemy jasne, drobne smugi lub okręgi. Najprawdopodobniej jest to spowodowane przez twardą wodę, a smugi są niczym innym jak osadami mineralnymi. Ten problem nie dotyczy myjni, z racji, że stosują one filtry do wody. Najczęściej są to małe filtry montowane na wężach doprowadzających wodę do urządzeń np. myjek ciśnieniowych. Możemy podzielić je na dwie główne grupy, wykorzystujące różne techniki oczyszczania:

  • chemiczne
  • mechaniczne

Mechaniczne filtry oddzielają od wody substancje nierozpuszczalne typu drobiny piasku. Ich dokładność zależy od porowatości filtra. Jednak zupełnie bardziej skuteczne są filtry chemiczne zawierające jonizator wody, zmiękczacz i odżelaziacz. Jego sposób działania opiera się na wymianie jonów np. wapnia, żelaza, chloru, na sód lub jon wodorowy i wodorotlenowy. Niestety woda demineralizowana, na warunki domowe uzyskiwana jest tylko na cele pitne. Ma to związek z dużymi kosztami instalacji potrzebnych do uzyskania osmozy.

Ręczne mycie – myjka ultradźwiękowa i ciśnieniowa

myjnia samoobsługowaPomimo, że myjnia bezdotykowa wydaje się idealnym rozwiązaniem, mycie ręczne może mieć również swoje zalety. Przede wszystkim to najdokładniejszy sposób mycia, gdyż możemy dotrzeć do każdego zakamarka, a poza tym po wymyciu auta możemy je od razu wysuszyć lub wstawić do garażu. Dodatkowo będąc w domu nie mamy problemu ze zmianą odzieży na roboczą. Jedynym problemem jest fakt, że stosowanie gąbek i ścierek może powodować rysy na lakierze. W związku z czym można pomyśleć o domowej myjni i zainwestować na przykład w myjkę ciśnieniową, której zasada działania bardzo przypomina lance na myjni samoobsługowej. Zamontowane na wejściach wody filtry, zagwarantują nam uzyskanie strumienia bez drobin piasku, a dodatkowe zastosowanie filtra demineralizującego pozwoli na uzyskanie najwyższych standardów mycia dostępnych dotychczas tylko na myjniach samochodowych. Poza tym do małych elementów mocno zabrudzonych smarami, idealnie sprawdzi się myjka ultradźwiękowa. Przypominająca wannę, do której wkłada się mocno zabrudzone elementy, wykorzystująca zjawisko fizyczne jakim jest kawitacja.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Autocentrum.pl – niezależny portal internetowy poświęcony motoryzacji
  • Laserwash – witryna internetowa firmy oferującej wyposażenie myjni bezdotykowej
  • Water Star – strona internetowa firmy posiadającej w ofercie filtr do wody

Podsumowanie

Zarówno myjnie bezdotykowe jak i mycie ręczne niosą za sobą wiele wad ale i zalet. Wybór przede wszystkim zależy od naszych możliwości finansowych, gdyż inwestycja w profesjonalny sprzęt do mycia auta w domu jest dosyć wysoka, a także pożądanych przez nas efektów końcowych.