Najstarsze znalezisko wełnianej odzieży

Topniejące lodowce odsłaniają wiele skarbów – jednym z nich kilka lat temu była wełniana tunika, znaleziona w Lendbreen w Norwegii, datowana na ok. 300 rok naszej ery. Jest to nie tylko najstarsze takie znalezisko w Norwegii, ale też jedno z najstarszych w Europie, tym cenniejsze, że zachowane właściwie w całości, w idealnym stanie.

Wełna tkana ręcznie a wełna sklepowa

najlepsze tkaniny wełniane - sklep internetowyArcheolodzy podjęli się próby odtworzenia znaleziska, wykorzystując do tego techniki stosowane setki lat temu. Materiał na wełnianą tkaninę pochodził z rasy owiec najbardziej zbliżonej do tej, która występowała w okresie powstania wełnianej tuniki. Została jednak uprzędziona maszynowo, a nie ręcznie, gdyż czas przędzenia odpowiedniej ilości wełny wyniósłby kilkanaście tygodni. Tkanina została jednak utkana ręcznie na pionowym krośnie – czegoś takiego raczej nie uświadczymy we współczesnych sklepach, gdyż czas utkania materiału (kilka tygodni!) ogromnie podnosi cenę materiału. Zastosowano ten sam wzór, co w oryginalnej tkaninie, to znaczy bardzo drobny diament, wzór jest widoczny dopiero z bliska. Tak drobny wzór jest współcześnie rzadko spotykany i tylko najlepsze tkaniny wełniane – sklep internetowy ma je w ofercie – zostają wykonane w ten sposób. Z gotowego materiału uszyto tunikę w podobnym rozmiarze, co oryginalna, stosując te same szwy. Było ich kilka typów, co wskazuje, że ktoś bardzo przykładał się, aby wełniana tunika była zrobiona starannie i długo służyła swojemu właścicielowi. Niewątpliwie tak było, gdyż oryginał był parokrotnie łatany i cerowany.

Gotowa replika wełnianej tuniki została wyceniona na ok. 380 000 koron norweskich, co przekłada się na, mniej więcej, 170 000 złotych. Biorąc pod uwagę koszt pracy w Norwegii, a także czas konieczny do wykonania całości tkaniny i tuniki ręcznie, co wymaga kilkunastu tygodni pracy i znajomości dawnych technik, nie wydaje się to wcale przesadzoną ceną…