Naprawa okien a jej opłacalność

Okna gwarantują ciepło w naszym domu, zapewniają odpowiednia ilość światła w pomieszczeniach, jednak jak wszystko tak i one w trakcie eksploatacji się zużywają, dlatego prędzej czy później konieczna jest ich wymiana lub naprawa i tu pojawia się pytanie co bardziej się opłaca. Podpowiadamy kiedy w stare okna warto jeszcze inwestować, a kiedy lepiej je wymienić na nowe.

Porównujemy okna nowe i naprawiane

okno wymagające naprawyNa początek należałoby by powiedzieć, ze jeśli mowa o nowych oknach to przede wszystkim należy rozważać ich trzy rodzaje, które są najczęściej w Polsce stosowane. Mianowicie są to okna wykonane z takich materiałów jak:

  • Drewno
  • Aluminium
  • PCV

I choć w praktyce wszystkie z powyżej wymienionych rodzajów okien zapewniają podobny standard, to jednak aż w przypadku 70% wszystkich okien wybierane są te, które wykonuje się z tworzywa sztucznego. Co zatem sprawia, ze okna z PCV są taki popularne? Przede wszystkim chodzi tu o cenne, która w porównaniu z innymi oknami jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna, dodatkowo, oferta okien PCV na rynku jest bardzo duża, a dzięki temu łatwo znaleźć interesujące nas rozwiązanie,. Skoro zatem w teorii wszystkie okna są do siebie podobne, to na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Tym na co należy zwracać uwagę przy wyborze okien jest współczynnik przenikalności ciepła, bo to w gruncie rzeczy waśnie ten parametr decyduje o tym jaki komfort cieplny zapewniają ok na w domu. Choć nie tylko na to się on przekłada, ponieważ szczelność okien w dużej mierze także odbija się i na domowych rachunkach, głownie za ogrzewanie. Dlatego akurat na oknach nie warto oszczędza, co nie znaczy że trzeba wydawać na nie majątek.

Tanie okna z PCV

tanie okna w przekrojuJeśli zależy nam na dobrym wyglądzie, a jednocześnie na tym by cena nowego okna była dość przystępna, wówczas zawsze warto rozważyć okna wykonane z PCV, które wbrew pozorom mogą także być atrakcyjne pod względem estetycznym, Okna wykonane z tworzywa sztucznego mogą nie tylko być biało, ale także mogą być wykonane i oklejone okleina drewno podobna, dzięki czemu, swoim wyglądem będą przypomnieć stolarkę drewnianą, przy czy będą o nawet połowę tańsze od okien drewnianych. Nie warto jednak wybierać tych najtańszych okien, gdyż ich współczynnik U jest zwykle dość wysoki, co w praktyce może sprawić, ze za kilka lat nie będą one odpowiadały panującym norm, a co za tym idzie utrata ciepła jaką one będą miały będzie zdecydowanie większa. Dlatego wybierając okna, należy zwracać uwagę nie tylko na ich, wymiar, cenę i wygląd, ale przede wszystkim na parametry jakimi cechuje się dane okno.

 

Kiedy naprawa okien jest opłacalna?

plastikowe okno po renowacjiJak już zostało wspomniane okna jak wszystko w trakcie eksploatacji się zużywają, a co za tym idzie tracą swoje właściwości izolacyjne, przez co konieczna jest ich wymiana czy tez naprawa. Kiedy okna warto naprawiać i zgłaszać się z nimi do serwisu? Opłaca się naprawiać przede wszystkim względnie nowe okna, w których powstały jakieś drobne usterki takie jak choćby konieczność wymiany uszczelek. Serwis okien opłaca się również w momentach, kiedy spodziewamy się że nie właściwie działanie okna może być wynikiem jego nie właściwej regulacji. Jeśli jednak okna są dość stare i wykonane z PCV, to zwykle ich napraw nie jest opłacalna, gdyż w za nie wiele wyższe pieniądze, można z powodzeniem zakupić nowe okna, które będą się cechować zdecydowanie lepszymi parametrami. Inaczej wygląda sprawa w przypadku starych drewnianych okien, jeśli da się je uratować to zawsze warto, ponieważ ich wymiana na nowe może być bardzo trudna, a jeśli jest to stary zabytkowy dom, dobranie do niego nowej stolarki może się okazać bardzo trudne, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym by dom nie stracił nic ze swojego charaktery. Dlatego jeśli okna w domu przestają działać jak należy warto zawsze się zastanowić co może być bardziej opłacalne ich naprawa czy wymiana.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • Adex – strona internetowa sklepu z Katowic sprzedającego tanie okna
  • Serwisokienny.pl – witryna internetowa firmy z Poznania wykonującej regulacje i naprawy okien

Zdanie podsumowania

Jeśli chodzi o okna to bywa z nimi różnie raz warto je naprawiać, raz wymienić na nowe. Wszystko zależy od rodzaju samych okien, ich stanu i oczekiwań oraz możliwość finansowych domowników.