Fabryki to typowy obraz polskich miast, jednak wyobrażenie o nich często bywa bardzo mylne, bo tak naprawdę co my o nich wiemy i o ich wyposażeniu. Dlatego warto się temu przyjrzeć nieco bliżej, zwłaszcza, jeśli chodzi nam po głowie założenie takiego własnego przedsiębiorstwa. Oto słów kilka o tym jak należy wyposażyć taką fabrykę, tak by działała ona sprawnie i była bezpieczna dla pracowników.

Instalacja elektryczna to podstawa – szafy rozdzielcze

Szafa rozdzielczaPrąd jest podstawa działania praktycznie każdej fabryki, bez niego nie działały by żadne maszyny, a jakby nie było to one są przecież podstawa funkcjonowania fabryki, dlatego jednym z ważniejszych elementów o który trzeba się zatroszczyć urządzając własną fabrykę jest sprawna i bezpieczna instalacja. Jak to osiągnąć? Samo właściwe położenie instalacji przez elektryka to jeszcze za mało w realiach fabryki. Potrzebne w tym wypadku jest jeszcze takie rozwiązanie kontrolne jak szafa rozdzielcza. Co daje taka szafa? Jest ona narzędziem, które pozwala na kontrole zasilania w fabryce. Co za tym idzie umożliwia ona odcinanie poszczególnych elementów sieci, jeśli nastąpi taka konieczność, pozwala ona także na odcięcie zasilania poszczególnych maszyn, co może być szczególnie ważne w przypadku ich awarii. Ponadto szafy rozdzielcze jako system kontrolny podwyższają także poziom bezpieczeństwa, ponieważ zwykle są one zamykane, przez co dostęp do nich mają tylko wyznaczone, konkretne osoby, dzięki czemu nie istnieje ryzyko, że ktoś nie powołany namiesza coś w systemie.

 

Sprawowanie kontroli nad maszynami – pulpity sterownicze

Pulpit sterowniczySiłą rąk ludzkich w dzisiejszych czasach nie wiele się już robi, większość pracy obecnie wykonują maszyny, jednak nad prawidłowością ich pracy musi nadal czuwać człowiek. Narzędziem do kontroli pracy maszyn w fabryce są tak zwane pulpity sterownicze, które wykorzystuje się głównie w takich miejscach jak:

  • stanowiska operatorskie linii produkcyjnej
  • przy aparaturze sterowniczej
  • przy aparaturze kontrolno-pomiarowej

Co za tym idzie rozwiązanie to jest wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebny jest ludzki nadzór, czy też sterowanie pracą maszyn. Zarazem pozwala to zwiększyć wydajność fabryki, co jakby nie było ma znaczący wpływ na jej funkcjonowanie i zyski. Dodatkową zaleta tego rozwiązania jest to, że osoby odpowiedzialne za nadzór nadlinią czy dana maszynę, mają poprzez to zdecydowanie ułatwioną pracę.

 

Automatyka w fabryce – regulatory temperatury

Regulator temperaturyAutomatyzacja linii produkcyjnej to w dzisiejszych czasach standard, jednak trzeba mieć świadomość, że odbywa się ona na rożnych poziomach i przy wykorzystaniu rożnych rozwiązań. Do rozwiązań mających znaczenie dla zautomatyzowanie produkcji należy choćby taki drobiazg jak regulator temperatury. Urządzenia to pozwala na regulacje pracy grzałek, kotłów i innych urządzeń emitujących ciepło. Co za tym idzie niweluje ono konieczność sprawowania stałego nadzoru i doglądania ich pracy poprzez pracownika, co znacząca wpływa na efektywność i płynność pracy.

 

 

Elementy kontrolne – czujniki termoelektryczne

Poza urządzeniami kierującymi pracą fabryki i poszczególnych maszyn na jej wyposażeniu muszą się także znaleźć tak zwane urządzenie kontrolne, które będą kontrolować, czy praca urządzeń jest właściwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku maszyn, które wytwarzają bardzo wysokie lub też niskie temperatury. Do kontroli takich urządzeń zwykle stosuje się takie rozwiązanie jakim jest czujnik termoelektryczny. Jest to urządzenie reagujące na zmiany temperatury. Występuje kilka rodzajów tego rodzaju czujników, które różnią się zakresem mierzonych temperatur, co za tym idzie dobór odpowiedniego narzędzia kontrolnego jest uzależnione od warunków w jakich ma on pracować.


 

Źródła informacji:


 

Podsumowując:

Prawidłowe wyposażenie fabryki może być nieco skomplikowane, głównie z racji tego, że trzeba tu nie tylko myśleć o odpowiednich maszynach i rozwiązaniach służących bezpośrednio produkcji, ale także i o tym by wdrążyć w życie odpowiednie rozwiązania sterownicze i kontrolne, które maja bardzo duży wpływ na funkcjonowanie fabryki.