Nowe trendy stosowania sztukaterii w architekturze

Ciekawych zastosowań dla dekoracji sztukatorskiej, wciąż przybywa. Dotychczas używano jej głównie jako elementu wykończeń zewnętrznych i wewnętrznych. Dziś równie popularne są detale i ornamenty podkreślające stylistykę domu, mieszkania, biura czy też innej przestrzeni użytkowej. Duży wybór detali sztukatorskich sprawia, że można je dopasować do dowolnej przestrzeni.

Sztukaterie jak z pałacowych wnętrz

sztukateriaCiekawe i oryginalne wnętrze wyróżnia się swą stylistyka. To właśnie zabytkowe, historyczne budowle są dla nas najlepszą lekcja stylu. W pałacowych wnętrzach z epoki baroku panuje przepych. Duża liczba dekoracji możliwa była do uzyskania dzięki sztukateriom. Znajdziemy je na sufitach, ścianach, w długich korytarzach i na klatkach schodowych. Sztukateria była dawniej stosowana jako element ozdobny ale i funkcjonalny. Gipsowe kompozycje zastępowały ramy luster i obrazów. Podkreślały linię horyzontalną i wertykalną. Obecnie sztukaterie wykonywane są w prosty sposób, ze sztucznych tworzyw. Są znacznie trwalsze niż te dawne, gipsowe. Są także łatwe w montażu. W momencie, gdy przystępujemy do wykańczania wnętrza, możemy śmiało sięgnąć po wzornik sztukaterii do wnętrz i wybrać odpowiednią formę oraz stylistykę. Gotowe elementy sztukatorskie, jak rozety sufitowe, listwy przysufitowe i inne profile, można malować lub pozostawić w fabrycznych odcieniach bieli. Innym rodzajem są gotowe elementy sztukaterii zewnętrznej.

Zastosowań sztukaterii wykończeniowej jest wiele. Może ona pełnić czysto dekoracyjną funkcję lub wręcz przeciwnie, stanowić bardzo praktyczny element, np. w ramach docieplenia ścian. Takie funkcje ma przede wszystkim sztukateria zewnętrzna, choć np. zastosowanie kasetonów na suficie może dodatkowo docieplić przestrzeń wewnętrzną.