Coraz większa automatyzacja życia sprawia, że staje się ono również bardziej komfortowe. Elektryczne systemy pozwalają na wygodne sterowanie różnymi przedmiotami znajdującymi się w domu jak i jego innymi elementami. Często nawet za pomocą esemesa wysłanego ze znaczącej odległości. Inteligentny dom powoli staje się standardem.

 

Systemy elektryczne w domu

Instalacje elektryczne w domu pozwalają na automatyczne sterowanie najważniejszymi jego atrybutami. Dotyczy to sieci elektrycznej (oświetlenia), ogrzewania, zainstalowanych alarmów przeciwwłamaniowych. Równie ważne jest sterowanie roletami, videotelefonem, monitoringiem, nagłośnieniem czy nawodnieniem ogródka.

To jednak z pewnością nie wszystko, ponieważ technika wciąż się rozwija i dzięki temu być może już wkrótce zwykłe domy zyskają jeszcze więcej ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań. Wszystko to współdziałając razem tworzy inteligentny dom. Każdą z tych rzeczy można wygodnie sterować korzystając z jednego tylko miejsca.

 

house-161041_640Zalety instalacji elektrycznych

Istnieje dużo przesłanek przemawiających za tym, aby skorzystać z systemów automatycznych w celu stworzenia inteligentnego domu.

Z punktu widzenia użytkownika najważniejszym jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa. Często bywa tak, że dom stoi pusty. Mieszkańcy znajdujący się poza miejscem zamieszkania nie muszą martwić się o to na przykład czy ich ogródek jest dobrze podlany gdyż system sam o tym decyduje. Podobnie w przypadku rolet zewnętrznych, gdy zaskoczy nagły deszcz potrafią one się rozwinąć.

Kolejną zaletą inteligentnego domu są chociażby napędy do bram. Pełnią funkcję użytkową, ponieważ otwierają się i zamykają same dzięki czemu mieszkańcy nie muszą wysiadać z samochodu na przykład podczas ulewy, by samodzielnie otworzyć wjazd.

Plusem inteligentnego domu jest również fakt, że nie ma znaczenia to, czy budynek, w którym właściciele chcą zamontować system jest nowy, czy już ma kilka lat. System nadaje się do założenia praktycznie w każdym budynku.

 

current-279711_640Jak to działa?

Różne firmy oferują różne rozwiązania. Czasami są to specjalne piloty, innym razem panele dotykowe. Nowoczesne systemy pozwalają na sterowanie inteligentnym domem z pomocą telefonu komórkowego typu smartfon lub iPadem. Wszystkie urządzenia są neutralne, niewielkie i nie rzucające się w oczy, można je zabrać ze sobą wychodząc do pracy czy na zakupy, lecz tak naprawdę stanowią serce systemu.

Panele posiadają wysokie możliwości programowania. Dzięki temu użytkownik może spersonalizować swoje ustawienia tak, by za pomocą tylko jednego przycisku jednocześnie sterować kilkoma innymi opcjami. Dzięki temu wystarczy tylko jeden ruch by jednocześnie zasunąć rolety, wyłączyć światło i temu podobne.

 

architecture-166534_640Koszty inteligentnego domu

Myliłby się ten, kto twierdziłby, że koszty te są zbyt duże dla przeciętnej osoby. Sama instalacja nie jest bardzo skomplikowana, jak również dostępna jest w wielu różnych wariantach. Możliwie jest na przykład wybranie tylko kilku opcji ze wszystkich dostępnych. Producenci przygotowują specjalne pakiety, a także podchodzą do klientów w sposób indywidualny.

 


 

house-154098_640Źródło:

  • ABM Servis – firma oferująca inteligentne instalacje do domu
  • Koninstal – firma z Lublina posiadająca w swoim asortymencie, instalacje elektryczne, drzwi garażowe oraz automatykę do bram
  • Murator dom – strona domowa

 


 

energy-259725_640Trzeba jednak pamiętać, że systemy inteligentne działają w oparciu o prąd. Aby poprawnie pracować potrzebują nieprzerwanego dopływu do energii elektrycznej. To właśnie stąd płyną największe koszty. Są to pieniądze rzędu od dwustu do nawet pięciuset złotych miesięcznie. Łączenie różnych opcji w sposób przemyślany lub stosowanie tylko niektórych z nich pozwala na redukcję najwyższych kosztów, lecz nie da się ich całkowicie wyeliminować.