Nowoczesne wyświetlacze drogowe

Wielu kierowców czasem zapomina o kontroli prędkości podczas jazdy, zwłaszcza na drogach międzymiastowych, gdzie przestrzeni jest więcej niż na lokalnych trasach dwupasmowych. Na takich drogach umieszcza się często wskaźniki prędkości, by przypomnieć kierowcom iż nawet tam obowiązują ich ograniczenia i zakazy.

Wyświetlacze prędkości samochodu montowane przy drogach

wyświetlacz prędkościWskaźniki prędkości mogą być połączone z fotoradarami, i jest to najczęstszy sposób ich wykorzystania, aczkolwiek również stosowane są samodzielnie, jako przypomnienie dla kierowców oraz ostrzeżenie przed nieostrożną jazdą. Typowy wyświetlacz prędkości jest niewielką tablicą LED, połączoną z radarowym miernikiem prędkości, która mierzy szybkość poruszania się pierwszego pojazdu w zasięgu, i jeśli nadmierna prędkość zostanie wykryta, owy pojazd będzie ostrzeżony za pomocą komunikatu wizualnego. Jest to proste urządzenie, a więc nie ulega awariom często, i może działać bez nadzoru przez wiele lat. Z racji jego funkcjonalności można je zobaczyć praktycznie na każdej drodze, od dużych autostrad po miejskie drogi, gdyż w każdych warunkach spisują się równie skutecznie i równie dobrze zmniejszają ilość wypadków na drogach, ponieważ sama ich obecność wywołuje u kierowców ostrożniejszą jazdę.

Połączenie takiego urządzenia z fotoradarem może natomiast podwyższyć funkcjonalność obydwóch części składowych, i tym lepiej umożliwia zminimalizowanie problemu z kierowcami nie przestrzegającymi przepisów drogowych na danym odcinku trasy. Montaż takiego sprzętu jest bardzo prosty, zwłaszcza że nie wymaga on żadnych poważnych prac przygotowawczych przy instalacji. Najczęściej urządzenia te posiadają również własne źródła prądu, będące sprzętem fotowoltaicznych z osobnymi bateriami.