Odmiany śrutu do strzelania sportowego
  • Post author:
  • Post category:Zakupy

Do rekreacyjnego strzelania z wiatrówki do celu nie była wymagana szczególna amunicja, gdyż niemal każdy rodzaj śrutu pozwalał na celne oddawanie strzału na niewielkie dystanse.  Do bardziej wymagających dyscyplin, natomiast, musiały być stosowane lepsze i dokładniejsze rodzaje śrutu.

Rodzaje śrutu do strzelania precyzyjnego

śrutZwykła ołowiana amunicja do wiatrówek od dawna była wypierana przez odmiany stalowe, dlatego też w dyscyplinach sportowych stosowano wyłącznie nowsze rodzaje, pozwalające na celne oddawanie strzału na odległości do dwustu metrów w przypadku długich karabinów wiatrowych. Stalowy śrut do strzelania sportowego miał często kształt grzybka z zaostrzoną końcówką, gdyż taki kształt poprawiał właściwości aerodynamiczne oraz stabilność amunicji, poprawiając celność samej wiatrówki znacznie. Odmiany stalowego lub aluminiowego śrutu z miedzianym szczytem były również stosowane w strzelectwie sportowym, głównie ze względu na mniejszą wagę, a tym samym większe odległości, na jakie można było oddawać celne strzały, choć najlepiej sprawdzały się podczas strzelania w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie siła wiatru nie stanowiła ograniczenia. Śrut okrągły, mimo iż przeznaczony był głównie dla amatorskich strzelców, był również wykorzystywany do strzelania sportowego, aczkolwiek w znacznie cięższych wagomiarach. Bez wyjątku był to śrut stalowy, przeznaczony do karabinów o najwyższych prędkościach wylotowych, oraz stosowany do dalekodystansowego strzelania precyzyjnego.

Kulowy śrut był wykorzystywany w trakcie segmentów strzeleckich w wielobojach, odbywających się dość często w trakcie silnego wiatru, znacznie pogarszającego celność. Ciężka amunicja była mniej podatna na wpływ wiatru, a tym samym znacznie lepiej sprawdzała się w trudnych warunkach zawodów.