Energia geotermalna jest zaliczana do naturalnych i odnawialnych źródeł energii. Jest to energia termiczna skał znajdująca się we wnętrzu ziemi oraz wód termalnych wypełniających pory i szczeliny skalne. Energia ta uzyskiwana jest za pomocą odwiertów, do których wprowadza się chłodną wodę, która jest pobierana, gdy nagrzeje się od skał. Energię geotermalną wykorzystuje się w 64 krajach, w tym także w Polsce zwłaszcza na terenie Podhala.

Odwierty geotermalne na Podhalu – Zakopane

odwierty geotermalneW Polsce energię z odnawialnych źródeł dopiero zaczyna się wykorzystywać. Nie jest to jeszcze tak rozpowszechniona metoda jak wskazuje na to skala globalna, jednak i w naszym kraju zaczyna się cieszyć zainteresowaniem. Pozyskiwanie takiego rodzaju energii, jakim jest energia geotermalna, ograniczone jest faktem, że nie wszędzie są dogodne warunki do jej wykorzystywania. W Polsce dogodnym miejscem do wykorzystania takiego rodzaju energii jest Podhale. Obecnie Geotermia Podhalańska ma trzy odwierty połączone z siecią ciepłowniczą, które w przybliżeniu mogą zaspokoić potrzeby ciepłownicze blisko 35% zabudowań w Zakopanem.

Wykorzystanie energii geotermalnej – gruntowe pompy ciepła

pompa ciepłaWykorzystywać energię geotermalną mogą nie tylko duże firmy energetyczne i ciepłownicze, ale także prywatni właściciele do ogrzewania swoich budynków. Ten rodzaj energii uznawany jest za zasób lokalny, a co za tym idzie może on być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie występuje w pobliżu miejsca użytkowania. Ogrzewanie domu, czy też nawet wakacyjnego domku, przy użyciu cieplnej energii ziemii odbywa się za pomocy gruntowej pompy ciepła. Jest to urządzenie o wysokiej sprawności pozwalające zaoszczędzić nawet do 80% w porównaniu ze standardowymi systemami ogrzewania. Pozwalają one na pozyskiwanie:

  • energii cieplnej,
  • ogrzewanie wody
  • chłodzenie.

Dodatkową oszczędność stanowi fakt, że urządzenia tej klasy już same w sobie są energooszczędne. Swoim wyglądem i wielkością przypominają nieco lodówki, a ich obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Dodatkowo zastosowanie takiego rozwiązania jako systemu ogrzewania jest bezpieczne i praktycznie nie wymaga naszej obsługi, a zarazem niweluje problem z budową specjalnego pomieszczenia przeznaczonego do umieszczenia w nim systemu grzewczego.

Nowoczesne domki z nowoczesnym ogrzewaniem

domki zakopanePatrząc na zalety wykorzystywania naturalnej energii geotermalnej i stosowania pomp ciepła można łatwo się domyślić, że coraz więcej domków w Zakopanem jest wyposażone w tego rodzaju systemy grzewcze. Tamtejsze tereny są wprost stworzone pod tego rodzaju podłączenia, a dodatkowo nie wymagają one wiele zachodu. Wykonanie odwiertów potrzebnych do zainstalowania gruntowych pomp cieplnych nie stanowi wielkiego problemu. Obecnie na rynku, zwłaszcza w rejonach Podhala, możemy znaleźć firmy trudniące się tego rodzaju usługami. Maja one w swojej ofercie różnego rodzaju odwierty dostosowane zarówno do potrzeb firm, ale także małych domków. Najlepiej wykonywać odwiert w momencie budowy domu, gdy jego fundamenty zostały dopiero wylane, nie ma jednak żadnych przeszkód, by ten rodzaj ogrzewania podłączyć do istniejących już budynków. Jedyne ograniczenie wynika z temperatur. Odwiertów można dokonywać tylko, gdy są one dodatnie, czyli zazwyczaj w okresie od marca do listopada. Oszczędności wynikające z ogrzewania domku za pomocą gruntowych pomp ciepłowniczych, a także możliwość dbania o środowisko, która w terenach górskich jest kluczowym aspektem, sprawiają, że coraz więcej osób odchodzi od staroświeckich rozwiązań, na rzecz nowych i ekologicznych.


 

Więcej informacji o pompach ciepła:


 

Podsumowując:

Montowanie pomp ciepłowniczych i wykonywanie potrzebnych do nich odwiertów na terenie Podhala oraz w samym Zakopanym staje się coraz popularniejsze. Można szacować, że blisko 40% zabudowy Zakopanego korzysta z energii geotermalnej czy to za pośrednictwem sieci ciepłowniczej, czy też podłączeniu instalacji na własną rękę, korzystając z pobliskiego źródła energii. Sprawia to, że Zakopane jest jednym z niewielu miast w Polsce, które na tak duża skalę korzysta z zielonej energii.