Okrągła dekoracja parkietu z drewna

Drewniane podłogi mają tą wielką zaletę, że służą na lata. Raz dobrze wykonany parkiet nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet bez dywanu czy wykładziny drewniane klepki są bardzo efektowne. Najczęściej parkiet wykonywany jest w salonie, pokoju wypoczynkowym i w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Dlatego warto dopasować do drewnianej podłogi dekoracyjne elementy. Mogą to być klasyczne rozety.

Czym urozmaicić posadzkę dębową lub sosnową?

podłogowa rozeta drewnianaRozety należą do tradycyjnych dekoracji podłóg drewnianych. Są to najczęściej pomysłowe wzory geometryczne. By je uzyskać najpierw powstaje projekt takiej rozety. Następnie specjalista od układania podłóg drewnianych szuka odpowiedniego drewna. Rozeta może być wykonana z tego samego drewna co podłoga lub z innych gatunków. Najczęściej do układania rozet służą popularne drewna iglaste, czyli świerk lub sosna. Również dębowa podłogowa rozeta drewniana jest popularna. Wielkość dekoracji świadczy o wyszukanym stylu wnętrza. Zwykle rozety umieszczane są pośrodku pomieszczenia, w widocznym, dobrze wyeksponowanym miejscu. Może to być punkt centralny przy stole i kanapie. Precyzyjne wykonanie geometrycznych wzorów w kształcie koła lub elipsy należy do sztuki podłogowej. Choć nazwa wskazuje na kształt kolisty, to współczesne rozety mogą też być kwadratowe lub romboidalne. Średnica tych detali zwykle sięga pół metra.

Wykonanie geometrycznych kompozycji na drewnianej podłodze to zaawansowana czynność wymagająca niemałej precyzji. Kunszt wykonawcy w tym zakresie wpływa na jakość i estetykę podłogi. Stolarz, który jest jednocześnie rzemieślnikiem i artystą, potrafi skomponować tradycyjne i nowoczesne wzory rozet drewnianych. Urozmaicają one powierzchnię podłogi i sprawiają, że salon wygląda stylowo.