Podłączenie płyty indukcyjnej – ważne informacje

Dla każdego z nas wiadomym jest fakt, że kuchnia jest zdecydowanie najważniejszym pomieszczeniem w domu. Często ludzie nazywają kuchnie sercem domów. Jednak, aby kuchnia spełniała swoją rolę musi zostać dobrze wyposażona. Co raz częściej korzysta się dzisiaj z montowania płyt indukcyjnych, a rezygnuje się z tradycyjnych kuchenek. Jak jednak w odpowiedni sposób zamontować płytę indukcyjną?

Elektryk – niezbędny przy montowaniu płyty indukcyjnej

ElektrykPrzede wszystkim, kiedy zabieramy się za zakładanie płyty indukcyjnej w swojej kuchni, powinniśmy skorzystać z usług dobrego elektryka. Nie powinno wykonywać się takiego rodzaju prac bez pomocy kogoś doświadczonego i przede wszystkim posiadającego uprawnienia. Jest to dlatego tak ważne, ponieważ urządzenia elektryczne mogą być źródłem szczególnego niebezpieczeństwa dla domowników. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, że płyta jest używana na co dzień. Oczywiście instalacja płyty będzie się różniła w zależności od tego do ilu fazowego obwodu ją przyłączamy. Podłączenie płyty indukcyjnej, wykonywane przez wielu elektryków z Warszawy, może być związane z jednofazową i trzyfazową instalacją prądu. W obydwu przypadkach musimy użyć przewodów o odmiennych przekrojach i o odmiennej przepustowości dla napięcia prądu. W przypadku instalacji jednofazowej wystarczy przewód o średnicy minimum trzech milimetrów. Jeśli chcemy naszą płytę podłączyć do trzyfazowej instalacje, wtedy wybierzmy przewody o średnicy minimalnej pięciu milimetrów. Zwrócić uwagę należy również na maksymalne obciążenie przewodów wybranych przez nas. Z tego właśnie powodu, że nawet wybór przewodów będzie wymagał od nas dość szczegółowej znajomości zdecydowanie korzystniej będzie skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca.

Potrzebna będzie hurtownia elektrotechniczna i jej asortyment

hurtownia elektrotechnicznaPrzy zakładaniu płyty indukcyjnej będzie konieczne skorzystanie z usług jakiegoś sklepu elektrycznego. Oczywiście musimy wybrać jak najbardziej korzystną ofertę, ponieważ ważne będą w tym przypadku każde oszczędności. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z asortymentu hurtowni elektrotechnicznej. Co możemy w niej znaleźć?

  • kable i przewody.
  • narzędzia.
  • osprzęt elektroinstalacyjny.
  • obudowy, szafy, rozdzielnice.

W przypadku zakładania płyty indukcyjnej z całą pewnością niezbędne okażą się kable elektroenergetyczne i to właśnie z tej części oferty będziemy musieli skorzystać. Kable tego rodzaju mają określoną specyfikę i warunki. Musimy dobrać je odpowiednio do warunków przyłączania płyty. W doborze parametrów kabli również może pomóc nam elektryk albo nawet pracownik sklepu czy hurtowni.

Organicznik przepięć montowany w celu zabezpieczenia instalacji

Organicznik przepięćPrzy montowaniu jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego z całą pewnością powinniśmy skupić się również na odpowiednim zabezpieczeniu instalacji i na dobraniu natężenia prądu odpowiednio do specyfikacji urządzenia. W każdym domu znajdzie się oczywiście licznik energii elektrycznej. Jednak jest to element, który bardziej nas poinformuje o zużyciu energii niż zabezpieczy instalację elektryczną przed ewentualnymi wypadkami. Jakie w ogóle zdarzenia mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie takiej instalacji? Przede wszystkim będą przepięcia. Mogą być one spowodowane głównie wyłączania i ponownego załączania się linii napowietrznej. Oczywiście będzie to miało również związek ścisły z uderzeniami pioruna czy innymi wyładowaniami elektrycznymi spowodowanymi poprzez burzę. W celu odpowiedniego zabezpieczenia całej instalacji przed tego rodzaju problemami będziemy musieli zainstalować w swoim domu ogranicznik przepięć. Będzie to element, który ochroni urządzenia przed zniszczeniami. Ogranicznik przepięć jest jednak drogi i dlatego stosuje się go tylko w przypadkach ochrony ważnych urządzeń elektrycznych.


Źródłami tekstu są:

  • Elektroprim.waw.pl – usługi elektryczne
  • Elektroda.pl – serwis związany z elektroniką
  • Mors.pl – hurtownia elektrotechniczna
  • E-jan.pl  – sprzedaż internetowa artykułów elektrycznych

Podsumowanie

Kiedy zabieramy się za montowanie płyty indukcyjnej z całą pewnością musimy skorzystać z rady fachowców. Instalacje elektryczne są z całą pewnością bardzo ważne w każdym domu i dlatego powinniśmy ze szczególną uwagą traktować montaż każdego urządzenia elektrycznego w naszym domu.