Urządzanie przestrzeni mieszkaniowej dla jednych jest świetną zabawą i przyjemnością, a dla innych męczarnią. Nie ma chyba jednak rodzica, który nie miałby przyjemności z urządzania pokoju dla swojej pociechy. Każdy chce, by jego dziecko miało piękny pokoik, w którym będzie mogło się uczyć i bawić. Dziś możliwości aranżacji tego typu przestrzeni mamy bardzo wiele. Oferta mebli i wyposażenia jest naprawdę ogromna. Na co jednak się zdecydować urządzając dziecięcy pokój?

Kolorowy pokój – meble dla dzieci

meble dla dzieciUrządzając pokój dla swojej pociechy chcemy, by znalazły się w nim wszystkie potrzebne meble, ale jednocześnie by była to przestrzeń pobudzająca kreatywność i wyobraźnię. Jak osiągnąć taki efekt? Nie musimy ograniczać się do jednego koloru, czyli dla dziewczynki różowy, zaś dla chłopca niebieski. Wręcz przeciwnie, pokój dziecięcy powinien być kolorowy, ale ważne by był utrzymany w jasnych barwach. W pokoju mogą znajdować się meble i przedmioty wykonane z różnego rodzaju faktury. Drewniane szafki, barwione na pastelowe kolory, plastikowy stolik i krzesła o zaokrąglonych kształtach oraz puchaty dywan. W każdym innym pokoju takie zestawienie wyglądałoby groteskowo, jednak w pokoju dla dziecka, odpowiednio skomponowane i wyważone, będzie się świetnie prezentować. Jeśli jednak decydujemy się na kolorowe meble i dodatki to kolor ścian wybierzmy neutralny, jeśli chcemy to możemy na nich zamieścić jakieś kolorowe obrazki lub jakiś jeden większy rysunek, powiedzmy nad łóżkiem. Jednak wszystko z umiarem, nie ma sensu zapychać przestrzeni nadmiarem mebli, pamiętajmy, że dziecko musi mieć też swobodę ruchu w swoim pokoju i dużo miejsca na zabawę.

Meble na start – biurko dla dzieci, szafka dla dzieci, łóżko

biurko dla dzieckaNie ma sensu zagracać pokoju dziecka zbędnymi meblami, więc co warto kupić? Podstawą jest łóżko. Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka jest posłanie, które nie wymaga składania. Zwykłe proste jednoosobowe łóżko, z kolorowymi poduszkami do kompletu będzie się świetnie prezentować i będzie funkcjonalne. Następnie potrzebna jest szafa. To niezbędne wyposażenie każdego pokoju więc także i dziecięcego. Szafa nie powinna być za duża, tak by nie zabierała zbyt wiele miejsca w pokoju. Niech będzie nawet i mała, tylko tyle by wystarczyła na powieszenie kilku rzeczy, a było jeszcze miejsce na ustawienie regału dla dzieci, z którego dziecko z powodzeniem będzie mogło samo korzystać i uczyć się w ten sposób dbania o porządek. Nieodzownym elementem każdego pokoju dziecięcego jest biurko. Przy jego wyborze kierujmy się nie tyle jego wyglądem, co funkcjonalnością. Będzie to miejsce, w którym dziecko będzie spędzać dużo czasu ucząc się, więc musi ono być przede wszystkim wygodne. Czy coś jeszcze jest potrzebne? Do biurka przyda się oczywiście jeszcze krzesło, które powinno być jak najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Reszta mebli do pokoju dziecięcego to już indywidualna sprawa, pamiętajmy jednak, że im mniej tym w przypadku to lepiej, pieniądze wydane na niepotrzebne meble lepiej zainwestować w zabawki, sprawią one zdecydowanie więcej przyjemności naszej pociesze.

Strefa zabaw – pluszaki, lalki, samochody zdalnie sterowane

modele zdalnie sterowaneZabawa, a co za tym idzie zabawki, to jeden z ważniejszych aspektów dla rozwoju naszego dziecka. Wybór dobrych zabawek nie jest jednak sprawą tak łatwą jakby się mogło zdawać. Raz, że każde dziecko jest inne, dwa, że zabawek dostępnych na rynku jest naprawdę wiele. Mamy do wyboru wszelkiego rodzaju:

  • samochodziki
  • zabawki zdalnie sterowane
  • lalki
  • klocki
  • puzzle
  • zabawki edukacyjne
  • gry planszowe
  • modele do składania

A także wiele innych zabawek. Jaki najczęściej rodzice popełniają błąd? Skupiają się na płci swojego dziecka. Nie ma nic złego w tym, że tatuś chce by jego córeczka była jego małą księżniczką, ale kupowanie setnej lalki dziewczynce, która się nimi nie interesuje, jest tak naprawdę wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Okres dzieciństwa jest okresem poszukiwania i kształtowania własnej tożsamości u dziecka i naprawdę nie ma nic złego ani dziwnego w tym, że dziewczynka chce się bawić zdalnie sterowanym samochodem, jeśli to jej sprawia przyjemność to rodzice powinni jej na to pozwolić. Ostatecznie i tak wszystko zależy od dorosłych, a produkowane dziś zabawki prezentują się tak ciekawie, że zainteresowanie dziecka jakąkolwiek nie powinno być trudne, jeśli oczywiście rodzice znajdą czas na wspólną zabawę z dzieckiem, bo to jest najważniejsze.


Źródła:

Podsumowanie:

Pokój dla dziecka ma być w wyobraźni rodziców niczym bajkowa kraina. I słusznie, bo jest to miejsce w którym dziecko się uczy, bawi i rozwija. Jest jego azylem, miejscem w którym odkrywa siebie. Pamiętajmy jednak, że jak najlepszych chęci byśmy nie mieli to pokój musi w pierwszej kolejności podobać się dziecku, więc przy jego urządzaniu uwzględnijmy zainteresowania naszej pociechy. I pamiętajmy, że radosny pokój to taki, w którym spędzamy z dzieckiem czas.