Poliwęglan lity lepszy od komorowego?

 

Niejednokrotnie, gdy stajemy przed wyborem materiału służącego do budowy, to on jest najtrudniejszym etapem. Dobór surowca jest najważniejszy, bo wpływa na całokształt realizacji, jak nic innego. Dlatego warto, by był przemyślany i najlepszy. Co jest najkorzystniejszym materiałem w przypadku budowy wiaty ogrodowej?

Szklarnia – idealne miejsce zastosowania płyt poliwęglanu litego

płyty poliwęglanowe liteOstatnimi czasy bardzo popularnym materiałem budulcowym stały się płyty poliwęglanowe. Są przezroczyste, więc nadają się na zadaszenia wszędzie tam, gdzie zależy na naturalnym świetle. Świetnie spisze się w świetlikach na halach czy magazynach, ale też ze względu na walory estetyczne i bezpieczeństwo – we wszelkiego rodzaju galeriach i centrach handlowych. Ze względu na swoją przezroczystość jest idealny do zastosowania na ogródkach działkowych – do budowy szklarni czy właśnie zadaszenia. Są dwa podstawowe rodzaju poliwęglanu: komorowy i lity. Który z nich jest lepszy? Nie da się odpowiedzieć, bo mają różne zastosowania. Przezroczyste płyty poliwęglanowe lite będą miały zastosowanie wszędzie tak, gdzie zależy nam na estetyce i utrzymaniu czystości. Sam poliwęglan jest wytrzymały na warunki atmosferyczne oraz na uderzenia, dlatego jest lepszy niż szkło. Z kolei poliwęglan lity jest lepszy od komorowego, bo różnego rodzaju insekty i pleśnie nie mają możliwości osadzić się na nim. Jego powierzchnia jest gładka, przez co higieniczna. Montaż konstrukcji z tych płyt jest łatwy i odbywa się bez wiercenia.

Poliwęglan komorowy jest tańszy od litego, ale większość inwestorów, będzie i tak chciała postawić na jakość i ostateczny efekt, a nie oszczędzanie. Ostateczna decyzja i tak zawsze zapada po przeanalizowaniu wszystkich „za i przeciw”. Jeśli ważne jest dla nich bezpieczeństwo i estetyka, to wybór jest w tym przypadku oczywisty.