Co powinno się znaleźć w gabinecie psychologicznym?

Coraz więcej osób zmaga się z chorobami psychicznymi, stając się w ten sposób plagą dzisiejszego społeczeństwa. Nic dziwnego więc, że powstaje coraz więcej gabinetów psychologicznych i psychiatrycznych. Jeszcze do niedawna korzystanie z usług psychologa czy psychiatry było mało powszechnie, jednak obecnie spora liczba osób decyduje się na pomoc.

Depresje i nerwice leczone w gabinetach psychologicznych

kobieta chora na depresjęW Polsce obecnie na choroby i zaburzenia Psychiczne cierpi około 25% dorosłego społeczeństwa, jednak nieprawidłowości coraz częściej występują również u dzieci. Od zarania dziejów, naukowcy i lekarze próbują dojść przyczyn występowania nieprawidłowości w zdrowiu psychicznym ludzkości, jednak nie doszukano się żadnych przyczyn w budowie, ani genetyce człowieka. Przyjęto, że zaburzenia psychiczne mogą być spowodowane przez czynniki natury psychologiczno-społecznej oraz biologiczne. Do najczęściej występujących chorób z zakresu psychologii i psychiatrii zaliczamy:

  • zaburzenia nastroju: depresyjne i maniakalno-depresyjne
  • zaburzenia lękowe
  • schizofrenia
  • nerwica

Wiele osób błędnie myli te dwa zawody, gdy tym czasem, pełnią one dwie różne funkcje podczas przywracania zdrowia psychicznego. Oczywiście i w jednym i w drugim przypadku, aby osoba mogła wykonywać dany zawód, musi uzyskać odpowiednie kwalifikację kończąc wyższą uczelnie. Jednak każdy z tych profesji ma inne przywileje. Psycholog zajmuje się głównie stawianiem diagnozy, opiniowaniem, orzekaniem o występowaniu choroby. Formą pomocy jaką oferuje jest psychoterapia, polegająca na spotkaniach z pacjentem, podczas których rozmawia z nim i pomaga w rozwiązaniu przyczyn złego samopoczucia. Psychoterapia może być prowadzona indywidualnie, lub w grupie osób zmagających się z danym problemem jak np. alkoholizm, agresja itp. Często jednak przy leczeniu poważnych zaburzeń zwykła psychoterapia nie wystarcza, dlatego tutaj wkracza psychiatra. Leczenie może odbywać się w szpitalu jak również w prywatnym gabinecie polegające na cyklicznych wizytach kontrolnych. Warto zauważyć, że psychiatria to dziedzina medyczna, a psychologia ma podejście bardziej filozoficzne. W związku z tym, psychiatra może mieć tytuł lekarza, co umożliwia mu przypisywanie leków. Na tym głównie polega terapia psychiatryczna, jednak same lekarstwa nie wystarczają, w leczeniu chorób takich jak depresja czy zaburzenia lękowe, często konieczne jest połączenie leków z psychoterapią, która umożliwia ich powolne odstawianie i powrót do zdrowia.

Kto może zostać psychiatrą?

konsultacje psychologiczneCzęsto mówi się, że aby być dobrym psychiatrą, trzeba czuć powołanie i chęć pomocy ludzi, a nie tylko zarobku. Zawód psychiatry nie należy wbrew pozorom do najłatwiejszych i nie każdy może go wykonywać. Chcąc zostać lekarzem z tej dziedziny musisz posiadać kilka niezbędnych cech. Pierwszą z nich jest spokój i opanowanie, bez tego obejść się nie można, gdyż pamiętaj, że nie wszyscy Twoi klienci będą osobami smutnymi i zamkniętymi w sobie. Pojawią się także osoby, które mogą być agresywne, ważne więc będzie tutaj umiejętność ich uspokojenia. Ważne jest także to, aby potrafić uspokoić pacjenta i wzbudzić w nim zaufanie. Bez zaufania, nie możesz liczyć na to, że jakikolwiek pacjent się przed Tobą otworzy, dzięki czemu będziesz w stanie mu naprawdę pomóc. Dlatego niezbędna jest kontaktowość, ale i duża cierpliwość. Empatia, także będzie pomocna na tym stanowisku, gdyż umożliwi Ci to lepsze zrozumienie pacjenta i jego problemu, a także nawiązanie porozumienia. Jednak zachowanie wobec pacjenta to nie wszystko, musisz potrafić się także zdystansować. Jest to niezwykle ważne, do zachowania dobrych relacji z rodziną i własnego zdrowia psychicznego. Zgłaszać się do Ciebie będą osoby z różnymi przeżyciami, mogą to być ofiary gwałtu, przemocy domowej w starszym i młodszym wieku, ciężko więc będzie nie przeżywać razem z małym skrzywdzonym dzieckiem jego tragedii. Jednak jeżeli chcesz mu naprawdę pomóc konieczne będzie odcięcie się od myśli i opinii i skupienie, na działaniu. Jeżeli posiadasz wszystkie wyżej wymienione cechy, bez problemu poradzisz sobie na studiach psychiatrycznych, bez których nie możesz wykonywać tego zawodu.

Pojemniki na leki przeterminowane i dystrybutory wody do gabinetu

dystrybutory wody do biuraDecydując się na własną działalność, postępujesz jak w przypadku, zakładania każdej firmy. Najpierw ją rejestrujesz, pozyskujesz numer REGON oraz NIP, wybierasz formę opodatkowania oraz opłacasz składki na ZUS. Kolejnym krokiem, jest odpowiedni lokal. Na gabinet psychiatryczny nie potrzeba dużo miejsca, wystarczą dwa osobne pomieszczenia oraz łazienka. Jedno będzie pełnić funkcję Twojego gabinetu, w którym przyjmujesz pacjentów, a drugie poczekalni. Ważne jest, aby odpowiednio wyposażyć Twoje biuro. Zdecydowanie przydadzą się chusteczki higieniczne w gabinecie dla klientów, przyjazne jasne wnętrze. Dobrze jest, zamiast zwykłych krzeseł, pomyśleć o wygodnej, miękkiej kanapie. Niezbędne będzie także biurko, na którym można sporządzać notatki z wizyty, a także szafki na dokumentację. W poczekalni natomiast, dbając o dobro pacjentów, powinno ustawić się wygodne ławki, czasopisma do zajęcia czasu w trakcie oczekiwania. Miłym akcentem będzie też słodki poczęstunek w formie cukierków oraz dystrybutor do wody. Z racji, że jest to gabinet medyczny w którym przypisuje się leki, dobrze będzie pomyśleć także o pojemnikach na te po terminie.

 


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • Ad Intra – strona internetowa psychologa z Krakowa oferującego leczenie nerwicy
  • Tormet – witryna internetowa producenta koszy ulicznych i pojemników na leki
  • Psychologia-spoleczna.pl – portal internetowy poświęcony psychologii społecznej
  • Waterproject – strona internetowa firmy dostarczającej dystrybutory wody dla firm

Podsumowanie

Dbanie o zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne. W związku z wciąż narastającą liczą pacjentów, wzrasta zapotrzebowanie na lekarzy i specjalistów z tej dziedziny, jeżeli czujesz się na siłach i posiadasz odpowiednie cechy, możesz zdecydowanie odnieść sukces w tej branży decydując się na własny gabinet.