Pozbywanie się omacnicy

Pola kukurydzy każdego roku są bardzo narażone na szkodnika znanego jako omacnica prosowianka, która początkowo wydaje się nie uszkadzać aż tak mocno roślin. W efekcie ostatecznym jednak niszczy ona całe wnętrze, przez co każdego roku tracimy około 15% uprawy. Warto temu zapobiegać korzystając z odpowiednich metod.

Usuwanie gąsienic omacnicy

omacnica zwalczanieKiedy zaczynamy zauważać pionowe rzędy dziur na liściach naszej kukurydzy, pomidorów bądź truskawek warto zastanowić się czy nie mamy do czynienia z omacnicą prosowianką. To bardzo szkodliwy pasożyt, który corocznie niszczy aż 15% uprawy kukurydzy. Dlatego tak ważne jest to, aby rozpoznać, iż jest to omacnica zwalczanie które musimy dopasować do stadium rozwoju larw. Warto też wiedzieć, iż pogryzione liście to dopiero początek. Gąsienice następnie zabierają się za żerowanie na łodydze i uszach kukurydzy, gdzie powstają już głębsze dziury oraz nalot. Przez to, iż larwy bardzo chętnie wchodzą do wnętrza łodyg osłabiają je. Roślina nie pobiera wystarczającej ilości minerałów oraz wody, a przy tym ulega łatwemu uszkodzeniu. Dlatego należy stosować metody biologiczne bądź chemiczne po odpowiednim czasie monitorowania pasożyta. Dzięki temu usuniemy je całkowicie. Warto też zainteresować się pułapkami feromonowymi, które mają na celu wabienie omacnic. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zniszczenia dużego procentu pola uprawnego. Warto zainteresować się tym tematem szybciej.

Każdy rok dla rolników jest bardzo ciężki, gdyż muszą oni uważać na różnego rodzaju szkodniki. Omacnice prosowianki z kolei najczęściej wnikają w uprawę kukurydzy, ale nie tylko. Aby ją wytępić trzeba dobrze monitorować uprawę, gdyż to jeden z silniejszych szkodników. Dlatego należy trafić w odpowiedni moment wzrostu robaka.