Prace konserwatorskie i naprawcze w halach przemysłowych

Hale przemysłowe są miejscami, w których produkuje się różne dobra. W takich miejscach korzysta się z wielu urządzeń oraz maszyn, które wspomagają proces produkcyjny. Maszyny oraz te urządzenia należy poddawać konserwacji, dzięki czemu działają one bez zarzutu. Jednak, czasem mimo tego również potrzebne są naprawy, gdyż, jak to maszyny ulegają one niespodziewanym awariom. Takie naprawy należy wykonać, jak najszybciej, aby przywrócić sprawność produkcji.

Od czego zależy naprawa suwnic i wózków widłowych?

suwnica pomostowaJedną z maszyn, jaką można spotkać w halach przemysłowych jest suwnica. Jest to dźwig, który może podnosić oraz opuszczać ciężkie produkty, a do tego pracuje w ruchu przerywanym. Główną cechą suwnic jest to, że potrafi transportować produkty w pionie i w poziomie. Jedynym ograniczeniem tej maszyny jest długość toru jazdy, jak i parametry podnoszenia danej maszyny. Wyposażenie, czyli to, z czego jest zbudowana suwnica można podzielić na dwa typy:

 • elementy wyposażenia mechanicznego,
 • elementy wyposażenia elektrycznego.

Dlatego jeśli chodzi o naprawę suwnic, to zależnie od tego, co się popsuje i jaka część, potrzebny będzie albo mechanik albo elektryk. Naprawa suwnic, jeśli taka maszyna nie była odpowiednio konserwowana, może być złożonym procesem, który również zależeć będzie o typu suwnicy, gdyż mogą one być:

 • pomostowe,
 • podwieszane,
 • bramowe.

Kolejnym bardzo ważnym urządzeniem w hali przemysłowej są wózki widłowe, dzięki którym również bardzo łatwo można przemieszczać ciężkie produkty, szczególnie takie, które znajdują się na paletach. Naprawa wózków widłowych, podobnie, jak w przypadku suwnic zależy, od rodzaju wózka, a szczególnie od tego, czym on jest napędzany, a może być na gaz, paliwo lub też może być napędzany energią eklektyczną.

W jakim celu wykonuje się perforacje blachy?

perforacje blachyInnym elementem, który w dużych zakładach produkcyjnych jest popularny, to blacha perforowana, którą można wykorzystać przy tworzeniu wielu różnych elementów, jak schody, podesty, a czasem nawet siedziska. Perforacja blachy jest wykonywana w celach antypoślizgowych, czyli jest ważna ona, jeśli chodzi o zachowanie bezpiecznej pracy w takiej hali przemysłowej. Perforowanie blach różni się od siebie, gdyż takie blachy mogą mieć różną:

 • średnicę oczek w przypadku otworów kołowych,
 • w przypadku otworów podłużnych – długość i szerokość oczek,
 • w przypadku otworów kwadratowych – długość boku,
 • układ oczek,
 • obszar pozbawiony perforacji.

Poza tym, także rodzaje blach różnią się od siebie. Jej rodzaj szczególnie zależy od tego, w jakim celu wykorzystana będzie dana blacha. Najpopularniejszym, a zarazem najtańsza jest blacha stalowa. Podczas wykonywania perforacji, należy pamiętać, ze cały prześwit nie powinien przekraczać sześćdziesięciu pięciu procent, jest to ważne, aby nie powstawały odkształcenia podczas późniejszej pracy blachy, która została poddana perforacjom.

Jakie wyróżniamy narzędzia pomiarowe?

narzędzia pomiarowePodczas wielu napraw, czy prac konserwatorskich potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Jednymi z nich na pewną będą narzędzia pomiarowe. Takie narzędzia pomiarowe można podzielić na:

 • rejestratory,
 • mierniki,
 • detektory,
 • charakterografy.

Do tego również takie narzędzia pomiarowe można podzielić na:
narzędzia pomiarowe użytkowe,
narzędzia pomiarowe kontrolne.

Dlaczego uchwyty tokarskie są ważne?

uchwyty tokarskiePodczas prac na tokarce, najczęściej ulega niszczeniu uchwyt, dlatego, ważne są przeglądy maszyn, aby w miarę zauważyć ubytek i go naprawić, lub wymienić zużyty element. Bardzo ważne jest to, aby uchwyty tokarskie, były sprawne, gdyż to od nich zależy sprawność maszyny, a tym samym sprawność oraz ciągłość produkcji.


Źródłem tekstu są:


Krótko podsumowując:

Prace konserwatorskie są bardzo ważne, gdyż dzięki nim można wykryć lekkie nieprawidłowości maszyn i od razu je wyeliminować, skutkuje to brakiem awarii, a tym samym wyłączeniem maszyny z ciągu produkcyjnego.