Mieszkając w domu, nie może zabraknąc przydomowego ogródka. Każdemu z nas kojarzy sie to z ciężką pracą, ale w rzeczywistości nie jest to takie trudne i może to zrobić każdy z nas, wystarczy tylko postępować według następujących wskazówek.

Projektowanie ogrodów w etapach

Indywidualnie zaprojektowany ogródEtap pierwszy: Porządkowanie działki – Działka po nowowybudowanym domu jest zazwyczaj pełna gruzu, pozostałości po budowie, śmieci oraz piachu po wykopie fundamentów, szamba itp. Nienależy tego składować w koncie ogrodu, a wszystko wywieść. Natomiast powstałe chwasty usuwamy za pomocą szpadla, a w sostateczności opryskiem.

Etap drugi: projekt ogrodu i kształtowanie terenu – Projektując ogród powinniśmy najpierw określić małe architektury, gdzie położymy nawierzchnię, śmietnik, altanę czy instalację. Ułatwi nam to wykonanie szkicu na papierze, a nastepnie usypujemy pagórki w zaplanowanych miejscach. Jęsli planujemy oczko wodne, teraz zaczynamy kopanie niecki. Następnie czekamy, aż osiądzie ziemia bądź obsypujemy ją 30 cm warstawami i je zagęszczamy. Ważne jest aby nie mieszać dwóch gleb, a mianowicie nieurodzajnego podglebia z próchnicą z wierzchnią żyzną glebą. Próchnicę należy rozłożyć w miejscach gdzie mamy zamiar sadzić rośliny.

Etap trzeci: instalacje elektryczne i małe elementy architektury – Do instalacji wysokonapięciowej będziemy potrzebowali uprawnionej osoby, natomiast tę niskonapięciową możemy wykonać samodzielnie. Kable zakopujemy na głębokości 30 cm lub zamaskowujemy korą. Później możemy przejść do wykonywania zaplanowanych budowli czyli schodów, altan, pergoli, murków, ławek betonowych. Po zakończeniu tych prac możemy przystąpić do układania nawierzchni.

Etap czwarty: przygotowanie gleby – Glebe w dobrym stanie tylko przekopujemy, a następnie regulujemy odczyn pH kwasomierzem, dla większości roślin powinno ono wynosić 6 do 7. Glębę zbyt kwaśną wapniujemy, kredą lub dolomitem. Po upływie dwóch, trzech tygodni nawozimy ją kompostem lub nawozami mineralnymi. W przypadku nieurodzajnej ziemi, należy zwieźć żyzną i wysypać ją w warstwie o grubości 20-25 cm.

Etap piąty: system nawadniający -Inwestując w automatyczne nawadnianie znacznie ułatwi nam to pielęgnację ogrodu, a szczególnie jeżeli mamy działkę o dużej powierzchni, więc jeżeli się na to zdecydujemy, teraz jest odpowiedni czas na jego instalacje.

Etap szósty: rośliny i trwanik – W ostatnim etapie dobieramy odpowiednie rośliny i przystępujemy do ich sadzenia. Natomiast trawnik najlepiej sadzić na wiosne lub pod koniec sierpnia, gdy są mniejsze upały i łatwiej jest zapewnić odpowiednią wilgoć do wzrostu trawy.

Dobór roślin do ogrodu

Zaprojektowany ogród przydomowyWybierając roślinność do ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników:

Styl ogrodu roślinność znajdująca się w ogrodzie powinna współgrać z architekturą budynku oraz najbliższym otoczeniem, przy nowoczesnym domu nie będą się dobrze prezentować bujne rabaty, natomiast wymyślnie strzyżone formy roślinne będą się źle prezentowały na działce pod miastem.

Warunki panujące w ogrodzie jest to głównie odczyn gleby oraz jej rodzaj jak i panujący klimat w naszym regionie, w pH ok. 6,5 czuje się dobrze wiele roślin, jednak niektóre potrzebują znacznie niższego ok. 3,5. Również rodzaj gleby ma na to pływ np. w Trójmieście (tj. Gdańsk, Gdynia, Sopot) przeważają gleby brunatne ce w większości kwaśne, natomiast na podłudniu dominują gleby górskie o niekorzystnych warunkach wzrostu roślin;
Rozmiary roślin i powierzchnia ogrodu, dysponując mała ilością miesca powinnismy wybierać raczej wśród niskich roślin, mając duże pole możemy je wypełnić różnymi drzewkami;
Czas gdy nie mamy zbyt wiele czasu na prace w ogrodowe, wybierajmy rośliny o niskich wymaganiach oraz te o dużej odporności na choroby.

Nowoczesne donice czyli dekoracje do ogrodu

Nowoczesna donica betonowaOstatnim, a równie istotnym elementem ogrodu są odpowiednie dekoracje, również nadające klimatu. Mogą to być:

  • konewki metalowe, żeliwne;
  • stojaki na kwiaty z drabin, starych półek
  • fontanny
  • rzeźby
  • kamienie
  • latarenki
  • lampy

Można też uwzględnić mniej popularne elementy takie jak drewniane taczki, rowerki, doniczki nowoczesne z marmuru, wiszące, wykonane ze starych koszyków, z opon samochodowych i wielu innych tworzyw.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Zielone2s – witryna internetowa firmy z Gdańska oferującej projektowanie ogrodów
  • Modernline – strona internetowa prezentująca ofertę nowoczesnych donic betonowych
  • Ogrodinfo.pl – portal internetowy przybliżający zagadnienia ogrodnicze

Podsumowanie tematu

Nie zawsze, aby stworzyć ogród marzeń, musimy korzystać z usług specjalistów i projektantów. Jeżeli wiemy jak odpowiednio to wykonać samemu oraz dysponujemy odrobina wolnego czasu, możemy sami zaprojektować przydomowy ogródek, który z pewnością będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.