Przydatność bakterii jogurtowych

 

Zdecydowanej większości z nas bakterie kojarzą się niezbyt dobrze i raczej nikt z nas nie myśli o tym, by wykorzystywać je w naszym życiu, a już zwłaszcza do sporządzania żywności. Są jednak bakterie, które popularnie wykorzystywane są w procesie fermentacji mleka, dzięki czemu przedsiębiorstwa mleczarskie mogą produkować m.in. różnego rodzaju jogurty.

Pozytywne działanie bakterii

bakterie jogurtoweDo fermentacji mleka wykorzystywane są bakterie jogurtowe, które wywołują w mleku konkretne procesy pozwalające na przemianę mleka w jogurt naturalny, który w następnym kroku może zostać wzbogacony o owocowe mieszanki. Ze względu na fakt, iż wyróżnia się różne szczepy bakterii jogurtowych, możliwe jest wyprodukowanie zwykłych jogurtów naturalnych, ale również jogurtów probiotycznych, które dzięki obecności konkretnych bakterii, mogą być pomocne przy odbudowaniu mikroflory jelitowej, kiedy, np. stosujemy terapię antybiotykową albo cierpimy na podrażniony układ pokarmowy z innych powodów. Tego typu działanie jest możliwe ze względu na fakt, iż bakterie wykorzystywane do wyprodukowania jogurtów probiotycznych obniżają pH w naszym układzie pokarmowym, co pozytywnie wpływa na eliminowanie chorobotwórczych bakterii i innych mikroorganizmów. Z tego też względu lekarze szczególnie zalecają spożywanie jogurtów probiotycznych osobom, które cierpią na przedłużającą się biegunkę spowodowaną wieloma kompletnie różnymi przyczynami.

Spożywanie jogurtu z bakteriami probiotycznymi może mieć też pozytywny wpływ na naszą odporność zdrowotną, warto więc jeść go w ramach działań profilaktycznych. Obecnie bakterie jogurtowe możemy zakupić w sklepie internetowym lub stacjonarnym, dzięki czemu bez większego problemu możemy wyprodukować jogurt w naszym domowym zaciszu.