Jak przystosować dom seniora, aby był przyjazny dla osób starszych?

Ze względy, że polskie społeczeństwo się starzeje, to coraz więcej powstaje domów seniora, które czasem posiadają więcej luksusów, niż nie jeden ekskluzywny hotel. Jednak co przede wszystkim powinno się znaleźć w takim domu?

Platformy dla inwalidów w domu seniora

oznaczenie platformy dla niepełnosprawnychW starszym wieku bardzo często ma się problemu z poruszaniem. Dlatego w domach seniora powinny znaleźć się platformy dla inwalidów. Platformy takie mogą być o napędzie:

 • hydraulicznym
 • śrubowym

Platformy dla inwalidów są wszędzie tam montowane, gdzie na założenie zwykłej windy nie ma po prostu miejsca. Często stosuje się je, gdy zwykły budynek jest przerabiany na dom seniora. Jeśli natomiast jest więcej miejsca to lepszym rozwiązaniem mogą być dźwigi dla niepełnosprawnych. Jeśli dom seniora jest budowany od początku to najlepiej jest w takim przypadku zamontować dźwigi szpitalne. Ten rodzaj dźwigu posiada duży udźwig, a oprócz osób, zmieści się tu całe łóżko szpitalne, nie mówiąc już o wózku inwalidzkim. Podczas montażu dźwigu z domu seniora ważne jest aby zamontować w nich poręcze, oraz kasety sterujące na odpowiedniej wysokości. Kolejna ważną kwestią jest to, aby kabina dźwigu była zawsze równo z podłogą, co na pewno ułatwi poruszanie się wózkami.

Budowa podjazdu do domu seniora

dźwigi dla niepełnosprawnychTakże na zewnątrz powinny znaleźć się podjazdy, które umożliwiają swobodne poruszanie się wózkom inwalidzkim. Podczas budowy takich podjazdów należy pamiętać o kilku tycznych, które muszą zostać spełnione. Posadzka takiego podjazdu musi być wykonana z materiału, który jest antypoślizgowy. Spocznik powinien przynajmniej mieć szerokość stu pięćdziesięciu centymetrów, jeśli natomiast, konstrukcja i wymiary drzwi wymagają, że potrzebne będą dodatkowe manewry, to wtedy szerokość spocznika powinna być większa. Pochylnia powinna mieć szerokość minimum sto dwadzieścia centymetrów. Także ważna jest długość jednego biegu, nie może być ona dłuższa od dziewięciuset centymetrów. Spoczniki powinny mieć długość minimum stu czterdziesty centymetrów. Na całej konstrukcji podjazdu należy zamontować krawężniki o minimalnej wysokości siedmiu centymetrów. Ma to zapobiec ześlizgiwaniu się kół. Pochylnie mogą być wykonane w różnych technologiach:

 • żelbetowej
 • murowej
 • modułowej
 • drewnianej

Aby wykonać sam podjazd, nie trzeba pozwolenia na budowę, wystarczy zgłość taka budowę jedynie w Wydziale Architektury.

Dom seniora a ogród

prywatny dom opiekiDomy seniora są miejscami, gdzie ludzie starsi mają opiekę pielęgniarki całodobową. Poza tym w każdej chwili mogą odbywać konsultacje z lekarze, a także maja zapewnioną organizację czasu wolnego. Także w takich domach są zapewnione posiłki dla kuracjuszy. Prywatny dom seniora w Bydgoszczy oferuje wykup miejsc na długi termin, jak i na krótki. Zależnie, czy chce się tam zamieszkać na stałe, lub wyjechać na wypoczynek na krótkoterminowy okres. Dom seniora w Bydgoszczy posiada, piękny duży ogród, w którym mieszkańcy domu mogą się zrelaksować, złapać świeżego powietrza oraz pospacerować. Przede wszystkim w takim ogrodzie alejki powinny być odpowiedniej szerokości, aby było możliwe poruszanie się po nich wózkiem inwalidzkim. Projektując ogród należy brać kilka spraw pod uwagę:

 • nasłonecznienie ogrodu
 • rodzaj gleby
 • system nawadniania
 • wielkość ogrodu

Rośliny oczywiście najlepiej dobierać właśnie według tych kryteriów, aby ogród w takim domu seniora zawsze był zachwycające oraz takie były w nim rośliny.


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

 • Rokalift.pl – strona internetowa firmy montującej platformy dla inwalidów
 • Lesnydomseniora.pl – strona internetowa prezentująca dom seniora z Bydgoszczy
 • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane

Podsumowanie

Domy seniora to specyficzne palcówki, które powinny mieć odpowiednie wyposażenie. Przede wszystkim powinno brać się pod uwagę to, że będąc w pewnym wieku ma się problemy z poruszaniem się. Dlatego w domu seniora powinny przede wszystkim znaleźć się windy oraz podjazdy.